MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deszcze zalewają szpital przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Kałuże na korytarzach po każdej wichurze

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Od kilku lat gwałtowne i nawalne deszcze powodują, że istniejąca instalacja kanalizacji deszczowej w szpitalnym budynku CDiLND nie jest w stanie odebrać całego opadu.
Od kilku lat gwałtowne i nawalne deszcze powodują, że istniejąca instalacja kanalizacji deszczowej w szpitalnym budynku CDiLND nie jest w stanie odebrać całego opadu. archiwum gs24.pl
Po ulewie, która przeszła przez Szczecin w ubiegłą sobotę (29 lipca), woda częściowo zalała korytarze na poziomie -1, w części pod budynkiem Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych (CDiLND). Deszczówka z korytarzy dostała się do części pomieszczeń szatniowych oraz Zakładu Medycyny Nuklearnej. - Nie pierwszy raz nas zalało - przyznają pracownicy szpitala.

Od kilku lat gwałtowne i nawalne deszcze powodują, że istniejąca instalacja kanalizacji deszczowej w szpitalnym budynku CDiLND nie jest w stanie odebrać całego opadu. Najpierw woda zalała budynek w sobotę (po ulewie). Trzy dni później znów zaczęło padać - woda się pojawiła w pomieszczeniu Działu Aparatury Medycznej oraz w okolicach pomieszczeń Działu Administracyjno-Gospodarczego, Działu Technicznego oraz pomieszczeń Medycyny Diagnostycznej PUM.

Jak tłumaczy dr Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa SPSK nr 1, na terenie szpitala znajdują się zbiorniki akumulacyjne wód opadowych, ale nie są w stanie pomieścić tak obfitych opadów jakie występują w ostatnich latach.

- Szpital podjął decyzję o wybudowaniu dodatkowych tzw. skrzyń rozsączających od strony pl. Norwida podkreśla dr Woźnicka.- Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z ZDiTM-em, aby uzyskać zgodę na ich montaż. Jest wstępna aprobata, aczkolwiek nasza placówka musi przeprojektować zewnętrzną instalację kanalizacji deszczowej, aby przekierować wody opadowe w stronę planowanej lokalizacji instalacji rozsączającej.

Jak się dowiedzieliśmy, prace projektowe będą związane z budową nowego obiektu, który powstanie w rejonie istniejącego parkingu na terenie szpitala od strony pl. Norwida.

- Ponadto prowadzimy działania i rozmowy z przedstawicielami miasta oraz ZWiK-em, aby przebudować zewnętrzną sieć kanalizacji deszczowej, która będzie przebiegać m.in. przez ul. Unii Lubelskiej - twierdzi Joanna Woźnicka. - Obecna sieć kanalizacyjna została wybudowana jeszcze przed wojną i nie jest gotowa na odbiór takiej ilości wody.

Z informacji otrzymanych ze szpitala wynika, że dział techniczny bierze udział w rozmowach dotyczących powstawania koncepcji nowej zlewni wód opadowych, która pozwoli na wybudowanie sieci deszczowej zbierającej wody opadowe i roztopowe nie tylko z ul. Unii Lubelskiej, ale również z ulic sąsiadujących.

- Uczestniczymy w rozmowach z Rejonowym Zarządem Infrastruktur Ministerstwa Obrony Narodowej w Szczecinie, aby pozyskać część terenu do wykonania nowej sieci kanalizacji deszczowej - zapewnia rzeczniczka prasowa SPSK 1.

Jednocześnie uspokaja. Nowe inwestycje w szpitalu, będą posiadały zbiorniki akumulacyjne, systemy rozsączające i dachy "zielone" akumulujące wody opadowe.

Zanim to jednak nastąpi, pracownicy szpitala zabezpieczają się przed ulewami jak umieją. Prowadzone są np. działania profilaktyczne - przed każdym deszczem pracownicy otrzymują alerty pogodowe w celu wcześniejszego zabezpieczenia pomieszczeń. Mają też przygotowane worki z piaskiem i pompy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński