Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darzbór! Myśliwi ruszyli do lasu na zbiorowe polowania

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Archiwum
Zanim wyjdziesz na spacer do lasu, lepiej upewnij się czy nie ma w nim polowania. Rozpoczął się bowiem sezon polowań zbiorowych, który potrwa do końca stycznia.

- Z reguły polowania zbiorowe odbywają się w dni wolne od pracy i święta, czyli zwyczajowo soboty i niedziele. Nie jest to jednak regułą. Mogą bowiem odbywać się również w dni powszednie. Wszystko zależy od koła łowieckiego gospodarującego na danym terenie - wyjaśnia Bartosz Bukowski, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego w Szczecinie. - Okres. w jakim organizowane są polowania zbiorowe, przypada na miesiące od października do końca stycznia. W lasach jest to okres o zmniejszonym ruchu turystycznym.

W przypadku zorganizowanych polowań zbiorowych na zwierzynę leśną, las nie jest wyłączany z użytkowania dla mieszkańców. Polowania są odpowiednio ogłaszane. Jednak niemal niemożliwe jest oznakowanie w ten sposób wszystkich wejść do lasów.

- Polowania są wcześniej ogłaszane. Wymóg przekazywania informacji przez koła łowieckie do urzędów precyzuje rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, uprzednio zawiadamia właściwych miejscowo nadleśniczych oraz wójtów - lub burmistrzów, albo prezydentów miast - o terminach organizowanych przez siebie polowań zbiorowych - informuje Bartosz Bukowski.

Jak tłumaczą myśliwi, polowania są związane z realizacją rocznych odstrzałów zwierzyny.

- Fachowo mówimy o rocznych planach łowieckich, które wynikają z wieloletnich planów hodowlanych - dodaje rzecznik prasowy PZŁ w Szczecinie.

Jakie środki bezpieczeństwa są podejmowane w celu uniknięcie niebezpieczeństwa postrzału osób postronnych w lesie? Myśliwi muszą zachować odpowiednie odległości od zabudowań, dróg publicznych, a nawet maszyn rolniczych. Sama informacja o polowaniu na danym terenie musi być podana z wyprzedzeniem do wiadomości publicznej. Na terenie objętym polowaniem rozstawiane są również tablice ostrzegawcze z napisem „Uwaga polowanie” . Ponadto myśliwych można zauważyć z daleka, noszą ubiory w jaskrawych kolorach.

Czy można wnieść sprzeciw wobec polowania?

- Właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu, w terminie nie krótszym niż trzy dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego, może zgłosić sprzeciw wraz z uzasadnieniem do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - wyjaśnia Bartosz Bukowski. - W sprzeciwie właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu powinien wskazać nieruchomość przez podanie dokładnego adresu, a w przypadku, gdyby takiego adresu nie było - numeru działki ewidencyjnej.

Wówczas wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia niezwłocznie dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego o wniesionym przez właściciela, posiadacza albo zarządcę gruntu sprzeciwie do organizowanego polowania zbiorowego, przekazując mu tę informację wraz z uzasadnieniem.

- Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego przy organizacji polowania zbiorowego uwzględnia sprzeciw, gdy wykonywanie polowania będzie zagrażało bezpieczeństwu lub życiu ludzi - mówi przedstawiciel PZŁ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński