Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy to "piła Hitlera"? Karabin maszynowy z II wojny światowej znaleziony w centrum Szczecina [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Maschinengewehr 42 (MG 42) to niemiecki uniwersalny karabin maszynowy z okresu II wojny światowej. Taki egzemplarz znalazł prawdopodobnie jeden z mieszkańców Szczecina
Maschinengewehr 42 (MG 42) to niemiecki uniwersalny karabin maszynowy z okresu II wojny światowej. Taki egzemplarz znalazł prawdopodobnie jeden z mieszkańców Szczecina Andrzej Szkocki
Do odkrycia doszło przypadkowo, w trakcie porządków na strychu jednej z kamienic w śródmieściu Szczecina.

- Robiłem porządki z synem na poddaszu. Na samym końcu pomieszczenia zauważyliśmy wystającą rurę. Jednak to nie była rura, tylko lufa karabinu - mówi "Głosowi" szczęśliwy znalazca, który zastrzega swoją anonimowość. - Naprędce poszukaliśmy w internecie i wyszło, że to prawdopodobnie niemiecki karabin maszynowy MG 42 (Maschinengewehr 42 - przyp. red.). Kolby nie ma, ale szkoda wyrzucać na złom, widziałbym znalezisko w muzeum.

Maschinengewehr 42 (MG 42) to niemiecki uniwersalny karabin maszynowy z okresu II wojny światowej. MG 42 nazywany był przez żołnierzy „Szybką strzykawką” (niem. Schnellespritze) lub „Piłą Hitlera” (niem. Hitlersäge), z powodu charakterystycznego odgłosu wydawanego podczas strzelania serią, który ze względu na szybkostrzelność karabinu zlewał się w jeden dźwięk przypominający jazgot piły tarczowej.

MG 42 został po raz pierwszy użyty w maju 1942 w Afryce. Pierwszymi żołnierzami, którzy z niego strzelali w warunkach bojowych, byli grenadierzy pancerni z Afrika Korps feldmarszałka Erwina Rommla. Tak rozpoczęło się bojowe użytkowanie MG 42 – karabinu, który powszechnie jest uważany za udany pierwowzór nowoczesnego uniwersalnego karabinu maszynowego. Oryginalność i trafność rozwiązań konstrukcyjnych sprawiają, że mimo upływu lat, broń ta jest nadal produkowana (po wojnie pojawiły się nowe wersje tego karabinu: MG 42/59, MG1 i MG3 strzelające NATO-wską amunicją kalibru 7,62 mm). Natomiast w Jugosławii produkowano ukm wz. 53, nieznacznie różniący się od oryginału i strzelający nabojem 7,92 × 57.

MG 42 zdobył tak duże uznanie, że Amerykanie postanowili skopiować tę broń na podstawie kilku zdobytych egzemplarzy, lecz próby te skończyły się fiaskiem. Szwajcarzy skonstruowali MG 51 oparty konstrukcyjnie na MG 42. Do dziś w większości współczesnych karabinów maszynowych stosuje się rozwiązania, które po raz pierwszy pojawiły się właśnie w MG 42.

Produkcja jednej sztuki MG 42 zajmowała 75 roboczogodzin i kosztowała 250 reichsmarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński