MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy liczniki znikną? To jest możliwe

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Sekundniki są urządzeniami instalowanymi tuż przy sygnalizacji świetlnej. Dzięki nim kierowcy nie muszą niecierpliwić się w oczekiwaniu na zielony sygnał - wiedzą, czy zdążą przejechać krzyżówkę
Sekundniki są urządzeniami instalowanymi tuż przy sygnalizacji świetlnej. Dzięki nim kierowcy nie muszą niecierpliwić się w oczekiwaniu na zielony sygnał - wiedzą, czy zdążą przejechać krzyżówkę Sebastian Wołosz
Wstrzymany został montaż kolejnych urządzeń. Powód? Niejasna sytuacja prawna tych udogodnień dla kierowców.

W planach miasta jest montaż liczników na kolejnych skrzyżowaniach. Jednak nie wiadomo, kiedy się to stanie i czy do tego dojdzie.

- Czekamy na ostateczne decyzje ministerstwa. W tej chwili nie ma przepisów, które jednoznacznie zabraniają montowania tych liczników. Coraz więcej słyszy się jednak o tym, że przepisy w tej sprawie mogą ulec zmianie - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Liczymy na to, że takie rozwiązania będą usankcjonowane i montowanie ich będzie bezsprzecznie zgodne z prawem. Choć teraz nie ma informacji świadczącej o zagrożeniu, że sekundniki będą nielegalne, w świetle toczącej się dyskusji wolimy zaczekać.

Patrzą i jadą za szybko?

Komu przeszkadzają sekundniki? Resort infrastruktury po-wołuje się na rozporządzenie z 2003 roku, w którym nie pozwala się na stosowanie urządzeń pomocniczych przeznaczonych do informowania kierujących pojazdami oraz pieszych o czasie pozostającym do końca wyświetlenia danego sygnału, czyli liczników. Ministerstwo powołuje się także na stanowisko Stowarzyszenia Klub Inżynierii Ruchu KLIR. Zgodnie z raportem instalowanie liczników czasu przy sygnalizatorach nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz efektywności ruchu drogowego. Dlaczego? Zastosowanie sekundników może powodować niebezpieczne reakcje uczestników ruchu drogowego: kierujący pojazdami będą np. przekraczali skrzyżowanie z nadmierną prędkością. Stowarzyszenie wskazało, że jedynym uzasadnionym przypadkiem stosowania przedmiotowych wyświetlaczy są sygnalizacje stałoczasowe, działające na terenie prowadzonych robót drogowych, gdzie ruch odbywa się wahadłowo.

„Późne żółte”

Gwoździem do trumny okazała się opinia Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu, zgodnie z którą po zamontowaniu licznika czasu sygnału zielonego znacznie wzrosła ilość pojazdów wjeżdżających na skrzyżowanie podczas nadawania sygnału czerwonego oraz przekraczających dopuszczalną prędkość we wszystkich poddanych badaniu zakresach.

U nas urządzenia montowane są od kilku lat i cieszą się dobrą opinią wśród kierowców i pieszych. Liczniki czasu światła można spotkać na 32 szczecińskich skrzyżowaniach. Ostatnie zamontowano w połowie lipca na trzech kolejnych skrzyżowaniach: Mieszka I - Wierzbowa, Mieszka I - Białowieska i Mieszka I - Milczańska. Kierowcy wiedzą dzięki nim, kiedy włączy się światło czerwone lub ile czasu będą jeszcze czekać na zielone.

- Skargi na liczniki są nieuzasadnione. Przecież to jakieś nieporozumienie, bo dzięki temu wiem, ile mam czasu do zmiany sygnału, czy warto się spieszyć. Zawsze znajdą się łamiący przepisy - mówi Piotr Kowalski, kierowca, którego spotkaliśmy na Podzamczu.

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński