Coraz mniej chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Brakuje co najmniej tysiąca osób do obsadzenia obwodowych komisji wyborczych w Szczecinie. Rezygnują także ci, którzy zgłosili się przed wybuchem pandemii koronawirusa. Wciąż nie wiadomo, czy wybory prezydenta RP się odbędą i w jakiej formie.

Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie została jeszcze ostatecznie uchwalona, dlatego nadal obowiązują przepisy o tradycyjnym głosowaniu w komisjach wyborczych. W piątek mija termin na zgłaszanie kandydatów do komisji obwodowych. W Szczecinie komisji jest ponad 200. To oznacza, że potrzeba ok. 1,5 tysiąca osób, aby zapewnić minimalny skład w każdym obwodzie.

Do tej pory zgłosiło 500 osób, rekomendowanych przez pełnomocników m.in. PiS i Lewica Razem. Ale i oni zaczęli rezygnować. Codziennie do urzędu miejskiego w Szczecinie wpływa kilka takich rezygnacji. Powodem obawa przed zakażeniem koronawirusem i ogromne zamieszanie z wyborami.

Kalendarz wyborczy biegnie. W najbliższych dniach powinny być zawierane umowy na szkolenie członków komisji, zakup materiałów biurowych, odwiezienie kart do głosowania przez firmę transportową, umowy z zarządcami lokali na przygotowanie ich na potrzeby komisji, umowy z operatorami informatycznymi. Ale urzędnicy wstrzymują się z decyzjami, bo Sejm prze do głosowania korespondencyjnego. Gdyby ustawę udało się uchwalić, organizacją wyborów zajęłaby się poczta oraz minister do spraw zasobów państwowych.

Zgodnie z ustawą, którą dwa dni temu uchwalił Sejm (ale nieprawomocnie) obwodowe komisje byłyby niepotrzebne. Wystarczyłaby jedna komisja w każdym okręgu do liczenia głosów. Aby poczta zdążyła z rozprowadzeniem kart do głosowania dla 30 mln wyborców, Marszałek Sejmu dostała możliwość przesunięcia wyborów o tydzień (17 maja). To maksymalny termin jaki dopuszcza konstytucja.

- Jest wielkie zamieszanie. Realizujemy kalendarz, bo obowiązuje na razie dotychczasowa procedura wyborcza, ale obserwujemy co się stanie w parlamencie - mówi szczeciński urzędnik pomagający w organizacji głosowania.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie