MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Brakuje co najmniej tysiąca osób do obsadzenia obwodowych komisji wyborczych w Szczecinie. Rezygnują także ci, którzy zgłosili się przed wybuchem pandemii koronawirusa. Wciąż nie wiadomo, czy wybory prezydenta RP się odbędą i w jakiej formie.

Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie została jeszcze ostatecznie uchwalona, dlatego nadal obowiązują przepisy o tradycyjnym głosowaniu w komisjach wyborczych. W piątek mija termin na zgłaszanie kandydatów do komisji obwodowych. W Szczecinie komisji jest ponad 200. To oznacza, że potrzeba ok. 1,5 tysiąca osób, aby zapewnić minimalny skład w każdym obwodzie.

Do tej pory zgłosiło 500 osób, rekomendowanych przez pełnomocników m.in. PiS i Lewica Razem. Ale i oni zaczęli rezygnować. Codziennie do urzędu miejskiego w Szczecinie wpływa kilka takich rezygnacji. Powodem obawa przed zakażeniem koronawirusem i ogromne zamieszanie z wyborami.

Kalendarz wyborczy biegnie. W najbliższych dniach powinny być zawierane umowy na szkolenie członków komisji, zakup materiałów biurowych, odwiezienie kart do głosowania przez firmę transportową, umowy z zarządcami lokali na przygotowanie ich na potrzeby komisji, umowy z operatorami informatycznymi. Ale urzędnicy wstrzymują się z decyzjami, bo Sejm prze do głosowania korespondencyjnego. Gdyby ustawę udało się uchwalić, organizacją wyborów zajęłaby się poczta oraz minister do spraw zasobów państwowych.

Zgodnie z ustawą, którą dwa dni temu uchwalił Sejm (ale nieprawomocnie) obwodowe komisje byłyby niepotrzebne. Wystarczyłaby jedna komisja w każdym okręgu do liczenia głosów. Aby poczta zdążyła z rozprowadzeniem kart do głosowania dla 30 mln wyborców, Marszałek Sejmu dostała możliwość przesunięcia wyborów o tydzień (17 maja). To maksymalny termin jaki dopuszcza konstytucja.

- Jest wielkie zamieszanie. Realizujemy kalendarz, bo obowiązuje na razie dotychczasowa procedura wyborcza, ale obserwujemy co się stanie w parlamencie - mówi szczeciński urzędnik pomagający w organizacji głosowania.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński