MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z zakazem puszczania fajerwerków? Ekspertka wyjaśnia, czy grozi nam mandat za puszczanie sztucznych ogni

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiele osób nie wyobraża sobie zabawy sylwestrowej bez fajerwerków. Część miast szuka alternatywnych sposobów na powitanie Nowego Roku, na przykład organizując pokazy laserowe. Jednak jak tłumaczy nam Magdalena Rytel ze Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki, nawet ponad 70 proc. Polaków używa pirotechniki na Sylwestra, a jeżeli nie używa, to lubi oglądać pokazy fajerwerków. – Na sztuczne ognie są skłonni wydać nawet kilkaset złotych – mówi. Jednocześnie wskazuje, że na rynku pojawił się nowy trend. Co z zakazem puszczania fajerwerków?

Spis treści

Co Polacy sądzą o fajerwerkach?

– Polacy jak najbardziej interesują się pirotechniką. Mamy badania, że nawet ponad 70 proc. Polaków używa pirotechniki na Sylwestra, a jeżeli nie używa, to lubi oglądać pokazy fajerwerków – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Magdalena Rytel ze Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. – Polacy bardzo lubią świętować przy użyciu fajerwerków ważne okazje, nie tylko w Nowy Rok, a także doceniają, jak Urzędy Miasta urządzają pokazy sztucznych ogni dla mieszkańców – dodaje.

Ekspertka przyznaje, że zgodnie z utawą fajerwerków można używać wszędzie
Ekspertka mówi nam, że „zakazy wprowadzane przez lokalne władze są zakazami nielegalnymi”. – Fajerwerki są regulowane przez ustawę, która jest bardzo restrykcyjna i dokładnie mówi, że wszędzie można fajerwerków używać – tłumaczy. Unsplash/ Jingda Chen

Ekspertka zapytana o to, ile Polacy przeznaczają na fajerwerki, przyznaje, że jest to od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych, jeżeli chodzi o Sylwestra. – Bardzo często obserwujemy, że kilka osób się umawia i składa na „coś większego” – przyznaje.

Fajerwerki to także hałas. Rytel przekonuje, że sztuczne ognie nie generują nadmiernego hałasu. – Jest to hałas, który jest określony w regulacjach europejskich. Hałas powstający w wyniku odpalania fajerwerków nie jest większy, niż ten generowany przez ludzi np. przy lotniskach, czy w trakcie koncertów – zauważa.

Dopuszczalny poziom hałasu podczas użytkowania wyrobów pirotechnicznych wynosi 120 dB w bezpiecznej odległości, która jest różna dla każdej z klas. Jak wskazano w raporcie Warsaw Enterprise Institute „Branża pirotechniczna w Polsce”: Dla wyrobów oznaczonych klasą F1 wynosi ona 1 metr, dla F2 – 8 metrów i dla F3 – 15 metrów. Klasa F4, czyli przeznaczona dla profesjonalnego użytku, nie ma ściśle określonej odległości bezpiecznej i jest ona wyznaczona indywidualnie dla każdego produktu, biorąc pod uwagę najbardziej niebezpieczny czynnik.

Nowy rodzaj fajerwerków na rynku? Nie każdy o nich słyszał

Jednocześnie przyznaje, że gama dostępnych na rynku fajerwerków jest szeroka, dzięki czemu można wybrać te „głośne i bardzo kolorowe” ale można nabyć także tzw. ciche fajerwerki. – Wszyscy importerzy dostarczają na rynek ciche fajerwerki, dla osób, które wolą spokojniej obchodzić Sylwestra – dodaje.

Jakie produkty wybierają Polacy? Rytel przyznaje, że w dalszym ciągu gro kupowanych fajerwerków stanowią te głośne – stanowią około 70 proc. – Jednak udział cichych fajerwerków z roku na rok wzrasta , między innymi dlatego, że coraz więcej osób dowiaduje się, że jest taka alternatywa – mówi.

Ekspertka dopytywana o to czy istnieje jeszcze jakaś alternatywa dla tradycyjnych fajerwerków, jak na przykład lasery, odpowiada, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Wojskową Akademię Techniczną, pokazy laserowe generują dużo więcej zanieczyszczeń dla środowiska, niż fajerwerki.

Zakaz puszczania fajerwerków? To musisz wiedzieć

– Zalecamy aby każdy użytkownik fajerwerków przed ich odpaleniem zapoznał się z dołączoną do produktu instrukcją obsługi i zgodnie z nią ich używał – mówi ekspertka. – Natomiast jeśli chodzi o to, gdzie używać fajerwerków, jak używać fajerwerków, to chcę podkreślić, że fajerwerków można używać przez cały rok. Nie ma żadnych zakazów używania fajerwerków – podkreśla.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „zakazy wprowadzane przez lokalne władze są zakazami nielegalnymi”. – Fajerwerki są regulowane przez ustawę, która jest bardzo restrykcyjna i dokładnie mówi, że wszędzie można fajerwerków używać – tłumaczy.

Jednak podkreśla, aby zastanowić się, gdzie będziemy używać fajerwerków, ponieważ nie wszystkie miejsca są do tego wskazane, jak na przykład okolice schronisk dla zwierząt, czy szpitale.

– Przed zakupem fajerwerków należy zwrócić uwagę na to, czy opakowanie nie jest zniszczone oraz czy posiadają oznaczenie CE – podpowiada. – Oznacza to, że dany produkt pochodzi z legalnego źródła i spełniają wszelkie normy unijne – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z zakazem puszczania fajerwerków? Ekspertka wyjaśnia, czy grozi nam mandat za puszczanie sztucznych ogni - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński