MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy i gdzie można odpalić fajerwerki? Policja przypomina o karze więzienia i zapowiada kontrole

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Według obowiązujących przepisów 31 grudnia i 1 stycznia każdy może dowolnie użytkować wyroby pirotechniczne w miejscach publicznych.
Według obowiązujących przepisów 31 grudnia i 1 stycznia każdy może dowolnie użytkować wyroby pirotechniczne w miejscach publicznych. archiwum
Sylwester już dzisiaj, więc warto wiedzieć co grozi za odpalenie fajerwerk w niedozwolonym czasie. Kiedy można je legalnie odpalić?

Sprzedaż i używanie sztucznych ogni oraz petard są ściśle uregulowane przez prawo. Jak się dobrze bawić i nie mieć problemów ze stróżami prawa?

Temat sztucznych ogni podczas Sylwestra każdego roku wywołuje lawinę komentarzy. Wiele osób zwraca uwagę na ich niebezpieczeństwo, przede wszystkim na huk, który płoszy domowe i dzikie zwierzęta. Mimo tego sprzedawcy fajerwerków przed końcem roku odnotowują wysokie zyski z ich sprzedaży. W Szczecinie pojawia się coraz więcej stoisk z pirotechniką.

Petardy hukowe i rzymskie ognie

- Od razu po świętach nie było dużego zainteresowania - mówi pan Adam, sprzedawca fajerwerków na szczecińskim Niebuszewie. - Większy ruch jest zawsze dzień przed i w Sylwestra. Tak było przynajmniej w ubiegłym roku, kiedy mieliśmy właśnie najlepszy utarg w okresie poświątecznym - dodaje.

- Sprzedają się oczywiście petardy hukowe, ale dużą popularnością cieszą się rzymskie ognie. One nie są głośne, dają w sumie jedynie efekt wizualny - ocenia pan Adam.

Kiedy można odpalić fajerwerki?

Według obowiązujących przepisów 31 grudnia i 1 stycznia każdy może dowolnie użytkować wyroby pirotechniczne w miejscach publicznych. W ciągu roku ograniczenia dotyczą miejsc publicznych oraz godzin ich odpalania podczas tzw. ciszy nocnej. Mimo zakazu, na ulicach Szczecina coraz częściej słychać wybuchające petardy.

- Zgłaszam prośbę o nie puszczacie pojedynczych fajerwerków przed Sylwestrem. Nasz piesek szaleje i budzi niemowlaka. O ile na Sylwestra jakoś się przygotuje, o tyle takie niespodziewane fajerwerki np. w tej chwili to dla nas duży problem - apeluje mieszkanka Szczecina w mediach społecznościowych.

Więzienie za sprzedaż petardy dziecku

O przepisach prawa i zasadach korzystania z wyrobów pirotechnicznych przypominają policjanci. Przestrzegają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Policja informuje również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński