Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co w ubiegłym roku sprawiało największe trudności przy budowie swojego domu?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Ubiegłoroczne wyniki sondażu CBOS na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce wskazują, że 43 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Ta liczba stale rośnie. Z kolei w badaniu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” aż 82 proc. ankietowanych deklarowało chęć posiadania własnego domu. Ale budowa własnego domu to nie jest „bułka z masłem". Firma Ofereo przepytała osoby, które swoje wymarzone lokum budowali w ubiegłym roku. Na co się skarżyli?

Wyniki Raportu o budowie domów w Polsce pokazały, że najczęściej Polacy skarżyli się na brak pieniędzy, co najczęściej było niedoszacowaniem budżetu. To był problem dla 35 proc. stawiających dom. Podobny odsetek stanowiły osoby, które zmagały się z formalnościami prawnymi. Niektórzy respondenci zdecydowali się na wykonanie części prac własnoręcznie.

Najwięcej trudności sprawiały kwestie budżetowe

Najczęściej odnotowanymi trudnościami, na jakie natrafiały osoby budujące dom, było przekroczenie budżetu. Odpowiedzi takiej udzieliło 35 proc. respondentów. Podobny odsetek osób miał problemy z kwestiami formalno-prawnymi - 34 proc.oraz zbilansowaniem budżetu - 34 proc.

Co 3 inwestor deklarował, że trudność sprawiło mu znalezienie ekipy budowlanej. 27 proc. respondentów miało również problemy w sprawowaniu nadzoru nad fachowcami.

Problematyczne dla niektórych osób było kupienie materiałów budowlanych. Brak dostępności tego typu towarów utrudniło budowę 16 proc. badanych. Podobny odsetek zmagał się z wyborem projektu (15 proc.) oraz decyzją w kwestii zakupu działki (13 proc.).
Rzadziej deklarowano problemy związane z uzyskaniem kredytu (10 proc.). Dla niektórych osób trudność sprawiły również problemy osobiste (np. zdrowotne). Odsetek osób, które udzieliły takiej odpowiedzi wyniósł 7 proc. Dla 5 proc. wyzwaniem okazały się kwestie związane z zabezpieczeniem placu budowy.

8 na 10 inwestorów wykonało część prac własnoręcznie

Jednym ze sposobów na usprawnienie procesu budowy domu może być wykonanie części prac własnoręcznie. Taką decyzje podjęło 82 proc. inwestorów. Najpopularniejsze prace, jakie Polacy wykonywali w swoich własnych nowo budowanych domach to malowanie ścian (75 proc.), wniesienie mebli (62 proc.) oraz montaż płytek lub paneli (49 proc.).

Niektórzy respondenci samodzielnie montowali armaturę (41 proc.) oraz płyty G-K (35 proc.). Instalacją elektryczną na własną rękę zajęło się 31 proc. ankietowanych. Natomiast na samodzielny montaż mebli w zabudowie zdecydowało się 20 proc. osób. Część inwestorów podjęła się również prac związanych z instalacją hydrauliczną. Odsetek respondentów, którzy udzielili takiej odpowiedzi, wyniósł 17 proc. Na samodzielne zamontowanie urządzeń typu smart home zdecydowało się 19 proc. badanych.

Rzadziej podejmowano się bardziej specjalistycznych zadań, zwłaszcza tych wymagających posiadania odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Wśród takich prac znalazły się m.in.: brukowanie (15 proc.), tynkowanie (13 proc.), murowanie (13 proc.) oraz montaż okien i drzwi (9 proc.). Najrzadziej podejmowano się samodzielnego montażu instalacji gazowej – odsetek takich osób wyniósł 2 proc.

Ale okazało się także, że właściciele budowanych przez siebie domów jednorodzinnych zazwyczaj wykonywali po jednej lub kilka z wymienionych prac. Osoby, które wybudowały dom w całości bez udziału ekipy budowlanej, stanowiły 4 proc.

70 proc. buduje dom bez pośrednika odpowiedzialnego za kwestie formalne

Jedną z najczęściej sygnalizowanych trudności w procesie budowy domu były kwestie związane z formalnościami. Większość respondentów deklarowała, że sprawami takimi zajęła się osobiście, przychodząc do urzędu. Odpowiedzi takiej udzieliło 75 proc. ankietowanych.

3 na 10 osób skorzystało z usług pośrednika w tej kwestii. Rzadziej, bo w 23 proc. przypadków, decydowano się na dopełnienie formalności przez internet. Niektóre osoby zrobiły to również telefonicznie (21 proc.) lub korespondencyjnie (19 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński