MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co ominie latem Portowców? Europejskie puchary bez Pogoni Szczecin

Łukasz Bożykowski
Kiedy europejskie puchary wrócą na stadion przy ul. Twardowskiego?
Kiedy europejskie puchary wrócą na stadion przy ul. Twardowskiego? Andrzej Szkocki
Już wiemy, że po trzech sezonach z rzędu drużyny Pogoni Szczecin zabraknie w rozgrywkach europejskich pucharów. Najbliżej tej kwalifikacji Portowcy byli w Pucharze Polski.

W ostatnich latach UEFA regularnie - co trzy lata - wprowadza zmiany w formacie europejskich pucharów. W 2021 roku było to utworzenie Ligi Konferencji, w 2018 roku było to zmniejszenie liczby miejsc w Lidze Mistrzów dla klubów startujących w eliminacjach z dziesięciu do sześciu, w 2015 roku było to zwiększenie z siedmiu do szesnastu liczby drużyn, które mają zagwarantowane miejsce w fazie grupowej Ligi Europy, w 2012 roku wprowadzenie gwarantowanych miejsc w fazie grupowej Ligi Europy, a w 2009 roku wprowadzenie fazy grupowej Ligi Europy. W 2024 roku UEFA przygotowała dużo większe zmiany.

Największą zmianą będzie zmiana fazy grupowej w fazę ligową. Od sezonu 2024/25 w każdym z europejskich pucharów wszystkie zespoły zagrają w 36-zespołowej lidze. Rozegrają w niej 8 meczów z ośmioma różnymi przeciwnikami (a w Lidze Konferencji 6 meczów z sześcioma różnymi przeciwnikami). Nowością będzie też to, że drużyny zagrają również z przeciwnikami z własnego koszyka, więc dziewięć najlepszych (według rankingu) drużyn zagra w fazie ligowej dziewięć spotkań między sobą.

Kolejną zmianą, wspomnianą już w poprzednim akapicie, będzie powiększenie fazy ligowej każdego z pucharów z 32 do 36 drużyn. Oznacza to 12 dodatkowych miejsc w fazach ligowych i (przynajmniej teoretyczne) zwiększenie szans na awans polskich drużyn z eliminacji.

Następną, istotną zmianą jest brak „spadków” do gorszego pucharu po fazie ligowej. W sezonie 2023/24 zespoły z trzecich miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów grały wiosną w Lidze Europy, a zespoły z trzecich miejsc Ligi Europy wiosną grały w Lidze Konferencji. Od nowego sezonu w fazie pucharowej każdego z pucharów będą grały wyłącznie drużyny, które grały w fazie ligowej tego pucharu. Drużyny z miejsc 1-8 awansują bezpośrednio do 1/8 finału, a drużyny z miejsc 9-24 zaczną fazę pucharową od 1/16 finału. Drużyny z miejsc 25-36 skończą grę w europejskich pucharach na fazie ligowej.

Czwartą zmianą, która będzie istotna dla czołowych lig, są dwa miejsca w fazie ligowej Ligi Mistrzów dla federacji, które miały najlepszy ranking krajowy za poprzedni sezon. W sezonie 2024/25 te miejsca trafią do Niemiec i Włoch, które dzięki temu będą miały 5 drużyn w fazie ligowej Ligi Mistrzów.

Kibiców śledzących losy polskich drużyn w europejskich pucharach na pewno zainteresują zmiany w eliminacjach. Główną z nich jest przyznanie zdobywcom krajowych pucharów federacji z miejsc 16-33 rankingu krajowego UEFA miejsca w eliminacjach Ligi Europy zamiast w eliminacjach Ligi Konferencji. Pozostają natomiast w eliminacjach „spadki” z Ligi Europy do Ligi Konferencji i z Ligi Mistrzów do Ligi Europy dla klubów, które przegrają swoje dwumecze. Dlatego też Mistrz Polski odpadnie w eliminacjach europejskich pucharów dopiero po przegraniu trzeciego dwumeczu, a zdobywcę Pucharu Polski z europejskich pucharów wyeliminuje dopiero porażka w drugim dwumeczu.

Liczba klubów z każdej federacji, które będą mogły zagrać w europejskich pucharach w sezonie 2024/25, zależy od rankingu krajowego UEFA za sezony 2018/19-2022/23. W tym rankingu Polska zajęła 24. miejsce, co daje nam cztery miejsca w europejskich pucharach. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, zdobywca Pucharu Polski w eliminacjach Ligi Europy, a drugi i trzeci zespół Ekstraklasy zagra w eliminacjach Ligi Konferencji. Wiadomo już, że w rankingu za sezony 2019/20-2023/24 Polska zajmie 20. miejsce, co również da nam cztery miejsca w europejskich pucharach w sezonie 2025/26. Natomiast w rankingu za sezony 2020/21-2024/25, który decydował będzie o miejscach w europejskich w sezonie 2026/27, jesteśmy obecnie na 18. miejscu. Dzięki dobrym wynikom w europejskich pucharach w przyszłym sezonie możemy awansować co najmniej na 15. miejsce, które dałoby Polsce dodatkowe miejsce w europejskich pucharach od sezonu 2026/27.

Według Access List 2024/25 Mistrz Polski powinien rozpocząć eliminacje Ligi Mistrzów od pierwszej rundy, zdobywca Pucharu Polski od pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy, a druga i trzecia drużyna Ekstraklasy od drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Od tych rund startują drużyny z federacji z miejsc 23-29. Spadek na 30. miejsce spowoduje, że trzecia drużyna Ekstraklasy rozpocznie grę w eliminacjach do Ligi Konferencji od pierwszej rundy, a spadek na 34. miejsce spowoduje przesunięcie zdobywcy Pucharu z eliminacji Ligi Europy do eliminacji Ligi Konferencji. Awans na 22. miejsce da Mistrzowi Polski start od drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. To samo dają miejsca 16-21 w rankingu krajowym UEFA. Dużo więcej daje natomiast miejsce 15.: wicemistrz rozpoczyna grę w eliminacjach europejskich pucharów od drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, zdobywca Pucharu od trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy, a trzecia i czwarta (a jeśli zdobywca pucharu zajął miejsce w pierwszej czwórce, to również piąta) drużyna ligi od drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji.

W powyższej liście regularnie zdarzają się przesunięcia, głównie ze względu na to, że zdobywcy europejskich pucharów kwalifikują się do europejskich pucharów również przez rozgrywki krajowe. W przyszłym sezonie Mistrz Polski na pewno zostanie przesunięty do drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, a zdobywca Pucharu Polski ma jeszcze szanse na przesunięcie do drugiej rundy eliminacji Ligi Europy.

Czego możemy się spodziewać po polskich drużynach? Według symulacji w najbliższych pięciu sezonach 20 startów w eliminacjach powinno skończyć się dziewięcioma awansami do fazy ligowej (głównie Ligi Konferencji) i sześcioma awansami do fazy pucharowej. Raz na pięć lat powinniśmy też zobaczyć występ polskiego klubu w ćwierćfinale.

Tyle teorii. Losowania rund eliminacyjnych już w połowie czerwca, pierwsze mecze w pierwszej połowie lipca, losowanie fazy ligowej pod koniec sierpnia, a pierwsze mecze fazy ligowej w połowie września. Wtedy zobaczymy jak nowy format rozgrywek funkcjonuje w praktyce.

Łukasz Bożykowski z portalu pogonsportnet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński