MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz nauczyć dziecko liczyć? Zamiast wkuwania tabliczki mnożenia zagraj z nim w gry planszowe. Rozwiniesz jego zdolności matematyczne

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
W dobie cyfryzacji dzieci coraz rzadziej sięgają po gry planszowe. Warto jednak w nie grać nie tylko dla rozrywki, ponieważ dają one dużo więcej korzyści. Okazuje się, że dzieci grające w planszówki potrafią lepiej liczyć niż te, które tego nie robią. Zamiast więc wkuwać na pamięć tabliczkę mnożenia lepiej zagrać z dzieckiem w grę. Nie tylko wzmocni to więzi rodzinne, ale ułatwi też naukę matematyki.

Spis treści

Zamiast tabliczki mnożenia gry planszowe? Ułatwią dziecku liczenie

Obecnie dzieci coraz więcej swojego wolnego czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych takich jak tablety, komputery czy smartfony. Grają w gry wideo zapominając o klasycznych, poczciwych planszówkach, a szkoda, bo tego typu gry wcale nie są nudne i stanowią świetną rozrywkę dla całej rodziny. Dzięki nim dziecko nie jest zostawione same sobie, ale uczestniczy w życiu społecznym, integruje się z rówieśnikami, wzmacnia więzi rodzinne, uczy się zdrowej rywalizacji oraz współpracy w dążeniu do określonego celu.

Rodzina gra w grę planszową
Już małe dzieci mogą nauczyć się liczyć grając w gry planszowe. jackf/123re.com

Naukowcy z Pontificia Universidad Católica w Chile odkryli, że granie w gry planszowe kształtuje także zdolności matematyczne już u maluchów. Dzieci te potrafią lepiej liczyć od swoich rówieśników nie gających w planszówki. Badacze wybrali gry planszowe wykorzystujące liczby szczególnie dlatego, że opierają się one na zasadach, a ruchy i zmiany położenia elementów na planszy wpływają na ogólną rozgrywkę.

Planszówki pomagają w nauce matematyki

Naukowcy dokonali przeglądu 18 badań opublikowanych od 2000 roku z udziałem dzieci w wieku 3-9 lat. Wszystkie badania skupiały się na wpływie gier planszowych na zdolności numeryczne i wiedzę matematyczną. Były to gry takie jak Monopoly, Domino, Chutes i Ladders (węże i drabiny).

Dzieci zostały podzielone na 2 grupy:

  • grupa interwencyjna – grające w gry planszowe skupiającą się na umiejętnościach liczenia,
  • grupa kontrolna – nie grająca w gry planszowe.

Dodatkowo, ze względu na różnice w wieku, uczestników podzielono również na kategorie według ich zdolności matematycznych: od podstawowych umiejętności liczbowych (identyfikowanie i nazywanie liczb) i podstawowego rozumienia liczb (rozumienie wielkości liczbowych, np. dziewięć to więcej niż trzy) po bardziej zaawansowane zdolności matematyczne (wykonywanie obliczeń, takich jak dodawanie i odejmowanie).

Okazało się, że prawie jedna trzecia dzieci (32 proc.) grających w gry planszowe poprawiła swoje wyniki w zakresie podstawowych i zaawansowanych umiejętności matematycznych w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej. Wyniki badania pokazują, że gry planszowe mogą być prostym i przyjemnym sposobem na naukę liczenia i rozwijać umiejętności matematyczne dzieci. Taki sposób wykorzystania planszówek może pozytywnie wpłynąć na inne umiejętności rozwojowe.

Przyszłe badania powinny mieć na celu zbadanie wpływu, jaki te gry mogą mieć na inne umiejętności poznawcze i rozwojowe – powiedział Jaime Balladares, główny autor badania.

Źródło: The effects of board games on math skills in children attending prekindergarten and kindergarten: A systematic review Early Years

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz nauczyć dziecko liczyć? Zamiast wkuwania tabliczki mnożenia zagraj z nim w gry planszowe. Rozwiniesz jego zdolności matematyczne - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński