MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były pracownik SB skazany za nieprawdę

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Mężczyzna został nieprawomocnie skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 6 tys. zł, grzywny, koszty i opłaty sądowe i podanie wyroku do publicznej wiadomości
Mężczyzna został nieprawomocnie skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 6 tys. zł, grzywny, koszty i opłaty sądowe i podanie wyroku do publicznej wiadomości archiwum gs24.pl
Według sądu Cezary Ł. wyłudził w 1989 r. pieniądze po poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji akcji operacyjnej SB.

Mężczyzna został nieprawomocnie skazany w poniedziałek na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 6 tys. zł, grzywny, koszty i opłaty sądowe i podanie wyroku do publicznej wiadomości.

- Poświadczył nieprawdę w dokumentacji operacyjnej Służby Bezpieczeństwa dotyczącej pozyskania i prowadzenia lokalu kontaktowego o kryptonimie ,,Messa” i na podstawie tak sfałszowanych dokumentów wyłudził z funduszu operacyjnego SB kwotę 20 tys. złotych -wyjaśnia prok. Marek Rabiega, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Śledztwo prowadził Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła jednego z mieszkań w Gryfinie, który rzekomo miał być lokalem kontaktowym Służby Bezpieczeństwa o kryptonimie ,,Messa”. Funkcjonariusz przekonywał przełożonych, że zawarł z właścicielem umowę na korzystanie lokalu dla celów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

- Następnie przedłożył podrobione dokumenty przełożonym służbowym z wnioskiem o akceptację podjętych działań. Gdy zgodę na prowadzenie lokalu kontaktowego uzyskał, wystawił następnie dwa pokwitowania odbioru pieniędzy z funduszu operacyjnego tytułem wynagrodzenia za użyczenie mieszkania, na których zostały podrobione podpisy jego właściciela - wyjaśnia prokurator.

Właściciel mieszkania nie miał pojęcia o prowadzonych przez funkcjonariusza działaniach, a nawet go nie znał i nigdy nie rozmawiał.

- Nie znał i nigdy nie miał z nim kontaktu, nie wyrażał zgody na użyczenie niezamieszkałego lokalu na cele operacyjne Służby Bezpieczeństwa, nie podpisywał żadnych dokumentów związanych z przeprowadzeniem tegoż przedsięwzięcia - wylicza prokurator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński