Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje specjalistów

Piotr Jasina, 18 kwietnia 2006 r.
Coraz więcej polskich wykwalifikowanych informatyków wyjeżdża za granicę. Dostrzegają tam lepsze perspektywy, większe możliwości rozwoju.

Ze względu na wysokie kwalifikacje polskich specjalistów i szeroką wiedzę, popyt na nich ze strony europejskich firm wciąż rośnie.

Badania przeprowadzone ostatnio przez Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że w Polsce zainteresowanie kierunkami ścisłymi jest wielokrotnie mniejsze niż w krajach o zaawansowanych technologiach. W Polsce jedynie 6 proc. maturzystów zdecydowało się na kontynuację nauki w szkołach wyższych o profilu ścisłym, a 14 proc. chciało podjąć studia techniczne.

Szersze kompetencje

Co prawda kierunki z zakresu IT cieszą się na polskim rynku stosunkowo dużą popularnością, jednak firmy coraz częściej oczekują, że specjaliści ds. IT będą kompetentni w jeszcze innej dziedzinie, nierzadko z zakresu nauk ścisłych, technologii teleinformatycznych. Niepokoi to, że maleje grupa osób zainteresowanych pogłębianiem tych dziedzin, na które na rynku rośnie popyt. Tym bardziej, że już w chwili obecnej obserwuje się niedobór specjalistów ds. IT z poszukiwanymi kompetencjami.

- Obserwujemy spory deficyt specjalistów z dziedziny IT, którzy mają na tyle mocno rozwinięte kwalifikacje dodatkowe, że stanowiliby interesującą dla pracodawców grupę - mówi menedżer Randstad Infostaff.

Polscy specjaliści IT nierzadko decydują się na wyjazd za granicę, gdyż mają problem ze znalezieniem w Polsce pracy odpowiadającej ich wymaganiom. Polacy, bazując na doświadczeniu swoich rodziców i dziadków, mają tendencję do stereotypowego postrzegania pracy i nie są mentalnie gotowi do podejmowania pracy projektowej. W przekonaniu Polaków stały etat jest lepszy, gdyż zapewnia stabilność.

Wymagana elastyczność

Tymczasem, ze względu na specyfikę branży, od specjalistów IT wymaga się dużej elastyczności. W poszukiwaniu optymalnej dla siebie pracy, udają się za granicę. Ważnym elementem przekonującym ich do pracy projektowej poza granicami kraju jest dosyć atrakcyjne wynagrodzenie.

- W krajach Europy Zachodniej praca projektowa jest popularna i doceniana - dodaje Dorota Kulesza - Polacy, którzy pracowali przy projektach za granicą, dużo chętniej podejmują pracę kontraktową także po powrocie do kraju. Myślę, że europejskie doświadczenie polskich specjalistów może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie takiej formy zatrudnienia i dalszy rozwój rynku pracy.

Deficyt specjalistów ds. IT rośnie w Polsce także za sprawą dostępnego za granicą lepszego zaplecza technicznego i stosowania lepiej rozwiniętych technologii. Co więcej, pracodawcy na naszym rynku, nie doceniając roli specjalistów IT, wciąż nie są gotowi w nich inwestować.

- Stosunkowo mała liczba specjalistów pozostających w Polsce sprawia, że osoby z wykształceniem w tej dziedzinie, specjalizujące się w technologiach teleinformatycznych oraz posiadające kompetencje biznesowe, stosunkowo łatwo znajdują zatrudnienie i mogą liczyć na atrakcyjne zarobki - dodaje nasza rozmówczyni.

Jakie specjalności

W Polsce powstaje wciąż szereg inwestycji, przy których potrzebni są wykwalifikowani specjaliści. Dlatego osoba o kierunkowym wykształceniu z rozwiniętymi kompetencjami w zakresie procesów księgowych, HR, call center czy logistyki nie pozostanie w Polsce bez pracy.

- Poszukiwani są eksperci, którzy zajmą się wdrażaniem zaawansowanych technologii teleinformatycznych oraz systemów dedykowanych do średniej wielkości przedsiębiorstw w tym szczególnie aplikacji wspierających biznes - podkreśla ekspertka.

Zagraniczny rynek pracy IT jest już na tyle rozwinięty, że nie są poszukiwani informatycy, ale specjaliści IT łączący wiedzę techniczną z wiedzą biznesową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński