Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena i Ryszard Jaszczowscy: Soki, dżemy i musy z róży

(wim)
Pani Bożena sprzedaje swoje wyroby m.in. na targach w Barzkowicach.
Pani Bożena sprzedaje swoje wyroby m.in. na targach w Barzkowicach. Wioletta Mordasiewicz
Bożena i Ryszard Jaszczowscy są właścicielami ziemi od 2001 roku. Prowadzą gospodarstwo ekologiczne. Mają plantację róży fałdzistolistnej. Są kandydatami do tytułu Rolnik Roku.

Państwo Jaszczowscy z Dolic poza różą uprawiają też warzywa takie jak m.in. pomidory czy dynie.
- Pomysł na ekologiczne gospodarstwo kiełkował w nas od dawna - mówi pani Bożena. - Od zawsze ten temat nas interesował i w tym kierunki się kształciliśmy. Prowadzenie gospodarstwa eko jest o wiele trudniejsze niż tradycyjnego. Wymaga większego nakładu czasu i pracy. Nie stosujemy chemii, wszelkie nasze produkty są naturalne i ekologiczne.
Państwo Jaszczowscy swoją działalność zaczynali od przetworów z dyni: musu, marynaty słodko-kwaśnej i konfitur. Potem do oferty dołączyły konfitury z czerwonych i zielonych pomidorów. Następnie sięgnęli po różę pomarszczoną. Pole o powierzchni 1,24 ha w Dolicach obsadzili różą fałdzistolistną. Uprawiana ekologicznie daje płatki i owoce, z których robione są przetwory. Do konfitury z płatków róży ucieranej surowej dołączyły wkrótce konfitura ucierana smażona, konfitura z całych płatków, konfitura szczecińska z owoców róży, soki robione na bazie płatków i owoców oraz wino "Heczy-pecze" z owoców róży.
- Tradycyjne receptury i metody wytwarzania tych specjałów powalają zachować niepowtarzalny zapach róży, jej smak i kolor - mówią Jaszczowscy.
Wiele wytwarzanych przez nich produktów otrzymało nagrody w konkursach kulinarnych. Nagrodę "Perły" w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo otrzymały produkty z róży fałdzistolistnej w 2008 roku, a 4 lata później - konfitury z pomidorów.
Swoje produkty wkładają w niewielkie, słoiczki z brązowego lub białego szkła. Dopełnieniem opakowania są naklejki i nakrętki słoiczków "ubrane" w płócienne kapturki.
Wszystkie produkty z gospodarstwa w Dolicach są oznaczone nazwą Sedina.
- Nazwa ta nawiązuje do historii regionu, bo Sedina to - według legendy - założycielka Szczecina - mówi pan Ryszard.
Bożena i Ryszard Jaszczowscy należą do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND. Od marca 2011 r. posiadają certyfikat Dziedzictwo Kulinarne- Pomorze Zachodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński