MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błąd w rozliczeniu z fiskusem może być kosztowny. Nowe narzędzie Krajowej Administracji Skarbowej ma pomóc go uniknąć

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Podatnicy dostali do rąk narzędzie, które pozwoli im uniknąć błędów, a co za tym idzie wysokich kar
Podatnicy dostali do rąk narzędzie, które pozwoli im uniknąć błędów, a co za tym idzie wysokich kar 123rf.com/profile_keatikun
Wielu podatników, z uwagi na skomplikowane przepisy, ma problem z rozliczeniem się ze skarbówką. Niektórzy z nich, aby uniknąć w przyszłości kłopotów, zgłaszają się do urzędów podatkowych, by te wcześniej wydały opinie w sprawie indywidualnej interpretacji obowiązującego prawa. Dotychczasowa procedura była jednak również skomplikowana. Nowe narzędzie ma ją ułatwić.

Spis treści

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Interaktywny formularz umożliwi wygenerowanie i wypełnienie wniosku – informuje Ministerstwo Finansów. Dlaczego to tak ważne?

Jak wysokie są kary w drugiej połowie 2023 r. za wykroczenia skarbowe?

Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów w rozliczeniach podatkowych i ich konsekwencji jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy księgowej, ale przy wysokim poziomie skomplikowania przepisów nawet fachowcy mają czasem problem z rozliczeniem podatnika.

Tymczasem błąd, a przede wszystkim błąd, który nie zostanie naprawiony na czas, może okazać się bardzo kosztowny, ponieważ może zostać uznany za przestępstwo skarbowe. Warto przypomnieć, że sprawcy wykroczeń skarbowych popełnionych od lipca 2023 r. muszą liczyć się z grzywną od 360 zł do 72.000 zł.

W jakich sytuacjach należy liczyć się z wymierzeniem kary?

Na kary finansowe trzeba przygotować się w sytuacji, gdy nie zostanie uwzględnione na przykład jedno lub więcej źródeł dochodów, a co ma wpływ na obniżenie wartości podatku. W konsekwencji podatnik będzie musiał i tak zapłacić należny podatek, ale powiększony o odsetki. Jeszcze częściej pojawiają się błędy obliczeniowe, np. przy niewłaściwym zaokrąglaniu podstawy obliczenia podatku i jego wartości podatku uiszczenia, przy przekroczeniu tzw. kwoty wolnej.

Prawdziwe schody zaczynają się jednak wówczas, gdy profesjonalna księgowa lub przedsiębiorca nie jest w stanie zinterpretować przepisów w odniesieniu do konkretnej sprawy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie prośby do właściwego urzędu podatkowego o wskazanie właściwej interpretacji przepisów. Może to pomóc w późniejszym uniknięciu kary za niewłaściwie wypełnione zeznanie podatkowe.

Jak skorzystać z kreatora wniosków, by uzyskać interpretację indywidualną?

Podatnicy, którzy chcą się upewnić co do tego, czy prawidłowo stosują przepisy podatkowe, w swojej indywidualnej sprawie występują do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej. Przygotowanie wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN) nie jest jednak proste ze względu na mnogość informacji, które należy przygotować.

Teraz pracę podatników oraz księgowych ma ułatwić specjalny kreator. Zawiera on wskazówki, które pomogą wypełnić wniosek. Dotyczą one informacji, które należy podać w kolejnych polach formularza – podkreśla resort. Warto zauważyć, że kreator służy wyłącznie do wygenerowania wniosku ORD-IN. Zapisany wniosek użytkownik może podpisać elektronicznie i przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski, jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. Zapisany wniosek ORD-IN użytkownik może także wydrukować i po podpisaniu przesłać w tradycyjny sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Błąd w rozliczeniu z fiskusem może być kosztowny. Nowe narzędzie Krajowej Administracji Skarbowej ma pomóc go uniknąć - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński