Vulcan Training Centre - pierwsze w Polsce certyfikowane centrum szkolące pracowników branży offshore industry z zakresu bezpieczeństwa powstanie w Szczecinie jeszcze w tym roku na terenach postoczniowych.

Treningi ruszą już w przyszłym roku m.in. dzięki pożyczce w ramach unijnego programu, którego operatorem jest Szczeciński Fundusz Pożyczkowy.

Vulcan Training Center będzie szkoliło pracowników pracujących m.in. w przemyśle wydobywczym ropy naftowej, czy też przy budowie i obsłudze morskich elektrowni wiatrowych. Obiekt będzie spełniać wymagania Offshore Pertoleum Industry Training Organisation (OPITO), organizacji, która wyznacza kierunki rozwoju najwyższej klasy ośrodków tego typu na świecie.

Obecnie na terenie Polski nie ma ośrodka spełniającego standardy tej organizacji, dlatego około 8 tys. pracowników tej branży z całego kraju do tej pory po wiedzę musiało wyjeżdżać głównie do Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Centrum zamierza przeszkolić minimum 500 osób rocznie. Jednym z głównych szkoleń, które będą prowadzone przez Vulcan Training Center, będzie Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training (BOSIET), którego najważniejszą częścią jest nauka ewakuacji ze śmigłowców w przypadku konieczności ich awaryjnego lądowania na wodzie. Wszystko odbędzie się przy pomocy najnowocześniejszego symulatora HUET (Helicopter Underwater Escape Training), czyli specjalnego urządzenia, zanurzonego w wodzie, które będzie w sposób praktyczny uczyć jak zachować się w takiej sytuacji.

Kurs będzie także rozszerzony m.in. o szkolenia przeciwpożarowe, ratowania życia na morzu i pierwszą pomoc. Vulcan Training Center będzie jedynym cywilnym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce, wyposażonym w takie urządzenia, posiadającym własny basen o wymiarach 15m na 8m, wyciągarkę do symulowania ewakuacji rozbitka przez śmigłowiec SAR oraz łódź ratunkową.

- Zamiarem naszego centrum będzie prowadzone szkoleń nie po to by wysłać osobę na morze, ale po to by z tego morza bezpiecznie wróciła do domu, do żony lub męża i dzieci – tłumaczy kpt.ż.w Artur Ambrożewicz z Vulcan Training Center. – 70 proc. kursu, który będziemy prowadzić to szkolenie praktyczne, a więc realnie uczące jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

VTC mieści się przy ul. Ludowej 8c, z tyłu Hotelu Vulcan, z którym ściśle będzie współpracował. Połowa prac przy budowie obiektu już została zakończona, ośrodek ma zostać oddany do użytku pod koniec tego roku, a jego działalność rozpocznie się w 1 kwartale 2018 roku.

Cała inwestycja kosztuje 10 mln zł. 7,5 mln zł firma uzyskała z preferencyjnej pożyczki w ramach programu „Duża pożyczka inwestycyjna” Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE. Operatorem tego programu jest Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Nabór na kolejne pożyczki trwa do końca tego roku. Skorzystać z niej mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ze Szczecina, gmin ościennych i powiatu stargardzkiego, które będą chciały realizować projekty miejskie o charakterze rewitalizacyjnym. Projekty mogą dotyczyć całego województwa, ale muszą być powiązane z terenami zdegradowanymi, czyli tymi, które są objęte Zintegrowanym Planem Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. W Szczecinie obszary te są wyszczególnione m.in. w Lokalnym Programie Rewitalizacyjnym. Pożyczki są preferencyjnie oprocentowane, w granicach 1-2 procenta, a więc dużo mniej niż przy bankowych kredytach komercyjnych dla firm. Są udzielane na okres nawet 17 lat, co jest ofertą niespotykaną na polskim rynku. Pożyczkobiorca nie ponosi żadnych opłat i prowizji związanych z udzieleniem pożyczki i może skorzystać z 2-letniej karencji w spłacie kapitału.
Więcej informacji na temat projektu Duże Pożyczki Inwestycyjne i regulamin:
www.fundusz.szczecin.pl