Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaczka ZUT opatentuje metodę wytwarzania kropek kwantowych

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
prof. Ewa Mijowska
prof. Ewa Mijowska Mat. prasowe
Zespół badawczy prof. Ewy Mijowskiej z ZUT zgłosił do opatentowania nową, ultraszybką metodę wytwarzania kropek kwantowych na materiałach dwuwymiarowych.

Kropki kwantowe to najmniejsze możliwe elementy nanotechnologii – pomagają usuwać tkankę nowotworową czy rozprzestrzeniają światło lamp LED i telewizorów. Za odkrycie i rozwój kropek kwantowych Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie chemii przyznano w środę trzem Amerykanom.

Badania nad kropkami kwantowymi, ich wytwarzaniem i badaniem możliwości aplikacyjnych mają miejsce również w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zespół badawczy pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Mijowskiej z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów właśnie teraz, zaledwie kilka dni temu zgłosił do opatentowania nowy wynalazek nad nową ultraszybką metodą wytwarzania kropek kwantowych na materiałach dwuwymiarowych np. grafenie.

Zastosowanie będą mieć dla Zielonego Przemysłu. Tym razem otrzymane materiały wykazują fantastyczne cechy materiału elektrodowego wykorzystywanego w bateriach litowo-jonowych.

Kropki kwantowe stały się kluczowym narzędziem w spektroskopii, umożliwiając badanie oddziaływania światła z materią na bardzo małą skalę. Ponadto, są wykorzystywane w nanotechnologii do produkcji nanomateriałów, oświetlenia LED o wysokiej efektywności, czy też w diagnostyce medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński