Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Artystka z Poznania zaprojektuje i wykona historyczną instalalację przy areszcie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
To kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
To kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
Rozstrzygnięto konkurs realizatorski na wykonanie projektu instalacji artystyczno-edukacyjnej upamiętniającej ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę. Powstanie pod Aresztem Śledczym w Szczecinie.

To kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

O powstaniu nowej instalacji na skwerze przy szczecińskim Areszcie Śledczym zdecydowało 1633 mieszkańców w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Autorką najlepszej pracy w ocenie sądu konkursowego jest pani Ewa Bone z Poznania.

- Zwycięska praca najlepiej spełniła kryteria oceny określone w regulaminie konkursu. Projekt zawiera w symbolicznie przedstawiony sposób postać ofiary represji - syntetycznie potraktowaną sylwetkę człowieka, po którym pozostał jedynie prześwit - otwór w murze. Z kolei sam mur morze kojarzyć się odbiorcom ze ścianą rozstrzelań w katowniach. Symbolem prześladowcy są natomiast masywne męskie dłonie zespolone w geście strzelania z pistoletu, do stojącej naprzeciwko represjonowanej ofiary reżimu - napisano w uzasadnieniu.

W ocenie jury wymowa takiego układu pomnikowego jest czytelna i przemawiająca do emocji odbiorców, a jednocześnie nie jest nachalnie jednoznaczna. Model oraz fragment dłoni wykonany w skali 1:1 przekonują o bardzo dobrym warsztacie rzeźbiarskim, którym dysponuje wygrany uczestnik.

Zgodnie z zaleceniami sądu konkursowego, przed ostateczną realizacją pomnika konieczne będzie wprowadzenie kilku drobnych zmian. Chodzi m.in. o zmianę materiału, z którego miałby zostać wykonany mur.

Przedmiotem konkursu realizacyjnego było stworzenie projektu instalacji artystyczno-edukacyjnej upamiętniającej ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walko o wolną i niepodległą Polskę na skwerze przy Areszcie Śledczym w Szczecinie.
O dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogli ubiegać się m.in. uczestnicy, którzy posiadają wymagane zdolności techniczne lub zawodowe tj. dysponują co najmniej jedną osobą, która w ciągu ostatnich 5 lat przed ogłoszeniem konkursu (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie), wykonała na podstawie własnego projektu co najmniej jeden pomnik, rzeźbę, instalację artystyczną lub podobną formę umiejscowioną w przestrzeni publicznej.

Przy ocenie zgłoszonych prac po uwagę były brane takie elementy jak:

- FORMA: sposób zaprezentowania walorów estetyczno - artystycznych Instalacji, nowatorstwo, oryginalność artystyczna koncepcji rzeźbiarskiej w zakresie jej kształtu, konstrukcji, proporcji, doboru materiałów, estetyka i jakość przyjętych rozwiązań projektowych i kompozycyjnych.

- IDEA: zgodność z przyjętymi w konkursie założeniami ideowymi, właściwa interpretacja wytycznych merytorycznych wskazanych w Regulaminie, uwzględnienie szczegółowych uwarunkowań i nawiązanie do miejsca realizacji inwestycji, kontekst przestrzenny.

- TRWAŁOŚĆ: techniczna trwałość rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych oraz bezpieczeństwo użytkowania w kontekście interakcji z użytkownikami, odporność na czynniki atmosferyczne.

- KOSZT: ekonomika rozwiązań realizacyjnych w tym kosztów realizacji inwestycji.

W skład Sądu konkursowego wchodzili:

- Przewodnicząca Sądu konkursowego - dr hab. Małgorzata Kopczyńska - Akademia Sztuki w Szczecinie;

- Zastępca Przewodniczącej Sądu konkursowego - Agnieszka Maćkowska – Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin;

- Sędzia Referent - dr hab. inż. arch. Piotr Fiuk prof. ZUT - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;

- Członkowie Sądu konkursowego:

- prof. zw. Ryszard Wilk - Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie;

- Leonia Chmielnik- artystka rzeźbiarka;

- Piotr Bednarski – Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Szczecin;

Zgodnie z przyjętymi założeniami, maksymalny łączny koszt wszystkich prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji na podstawie zwycięskiego projektu nie może przekroczyć 550 tys. zł.

Do składania prac konkursowych dopuszczonych zostało łącznie 5 uczestników. Ostatecznie ocenie zostały poddane 3 prace konkursowe spełniające wymagania regulaminu konkursowego.

Rozstrzygnięcie konkursu

I NAGRODA – 14 000,00 zł oraz zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki – pani Ewa Bone z Poznania;

II NAGRODA – 10 000,00 zł – pani Ewa Kozubal z Poznania;

III NAGRODA – 7 000,00 zł – pani Maria Krasnodębska z Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński