Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Szczecinie do 2027 roku będzie miało nową siedzibę

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W obiekcie znajdą się nowoczesne pracownie: digitalizacji, konserwacji, sala konferencyjna, czytelnia akt. Będzie to budynek pasywny i energooszczędny.
W obiekcie znajdą się nowoczesne pracownie: digitalizacji, konserwacji, sala konferencyjna, czytelnia akt. Będzie to budynek pasywny i energooszczędny. Wizualizacje: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Większy, wygodny, z kilkoma pracowniami. Taki będzie nowy kompleks przy ulicy Żołnierskiej w Szczecinie, w którym znajdzie siedzibę archiwum.

- Wybudowanie nowej siedziby archiwum jest kwestią zachodniopomorskiej racji stanu. Za dwa lata archiwum skończy się rezerwa magazynowa. Nie będziemy mogli zatem przejmować materiałów z nadzorowanych archiwów jednostek państwowych i samorządowych. Dzięki nowemu obiektowi będziemy mogli realizować zadania związane z gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem archiwaliów, a także popularyzować wiedzę o historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Mam nadzieję, że projekt spotka się z życzliwością władz, decydentów politycznych - mówi dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor AP w Szczecinie.

Nowe archiwum w pigułce

Nowa siedziba archiwum o powierzchni około 9,5 tys. metrów kwadratowych będzie zlokalizowana przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie. Pozwoli to na zgromadzenie 38 kilometrów bieżących akt. W obiekcie znajdą się nowoczesne pracownie: digitalizacji, konserwacji, sala konferencyjna, czytelnia akt. Będzie to budynek pasywny i energooszczędny. Projekt znajduje się w fazie ustaleń międzyresortowych. Przeprowadzono już konsultacje społeczne. Aktualnie odbywa się dialog konkurencyjny z potencjalnymi wykonawcami. Realizację przedsięwzięcia (podpisanie umowy i budowę) planuje się na lata 2024-2027.

Inwestycja będzie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prawnego. Projekt jest realizowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. W tym modelu mają zostać wybudowane obiekty w Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Archiwum w Szczecinie obejmuje swym obszarem działania dawne województwo szczecińskie. Oprócz siedziby w Szczecinie posiada oddziały w Stargardzie, Międzyzdrojach. W zasobie archiwum znajduje się 14 kilometrów bieżących akt, najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku. Instytucja udostępnia dokumenty na potrzeby naukowe, architektoniczno-budowlane, emerytalne czy genealogiczne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński