Akcja "Czytam i wiem": Zaczyna być bezpieczniej

GP nr 3
W połowie maja szkolenie w ramach bezpiecznej szkoły przeszły wszystkie dzieci i młodzież z gimnazjum nr 3 w Świnoujściu GP nr 3
Miesiąc temu w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Świnoujściu, odbyło się uroczyste przekazanie zestawów sprzętu do udzielania i nauczania pierwszej pomocy.
Akcja

To pierwszy etap programu Bezpieczne Miasto. Pomysłodawcą i głównym organizatorem programu "Bezpieczne Miasto" jest spółka Polskie LNG. Program obejmuje swoim zasięgiem szkoły podstawowe i gimnazjalne, szpital, a także służby mundurowe. Kupiony został sprzęt do ratowania życia, a setki ratowników medycznych i strażaków odbyło pierwsze szkolenia. Teraz trwają szkolenia dzieci dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

To całkiem innowacyjny program

Program "Bezpieczne Miasto" jest innowacyjny ze względu na skalę i zakres zaangażowania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia i turystów odwiedzających kurort. Składa się z trzech modułów:

- "Bezpieczna szkoła",

- "Kompetentne służby"

- "Bezpieczna plaża".

W ramach realizacji pierwszego filaru, czyli Bezpiecznej Szkoły, przeprowadzane są nowoczesne szkolenia prowadzone zgodnie z najnowszymi trendami dydaktycznymi przez ratowników medycznych, wykwalifikowanych instruktorów Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association).

Jak to wygląda? Jedna klasa, 30 uczniów, 30 manekinów i najbardziej intensywna metoda nauczania pierwszej pomocy. To metoda od niedawna propagowana na świecie, a po raz pierwszy zaprezentowana została w Polsce właśnie w Świnoujściu.

Wszystkie szkoły, wszystkie dzieci W ramach całego programu, szkoleniami zostanie objętych 10 szkół podstawowych i gimnazjów, 120 klas, 3000 dzieci i młodzieży, każde ze szkoleń na profesjonalnych manekinach symulujących dorosłego, dziecko i niemowlę.

Niedawno w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Piastowskiej odbyło się jedno z zaplanowanych szkoleń z pierwszej pomocy w ramach projektu Bezpieczne Miasto. Wraz z rozpoczęciem szkoleń szkoły otrzymają apteczki (kompletne zestawy pierwszej pomocy), które będą stałym wyposażeniem placówek uczestniczących w programie oraz identyczne zestawy treningowe - tak, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mogli się oswoić z ich wyposażeniem oraz poprawnym użyciem w razie wypadku.

Zestawy treningowe pozwalają na regularne ćwiczenia bez zużywania apteczek terapeutycznych.

Będą zawody międzyszkolne

W ramach programu, szkolenia praktyczne zostaną także uzupełnione o kolejne zajęcia lekcyjne (szkoły podstawowe i gimnazja) mające na celu przekazanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i ciągłego doskonalenia nawyków i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednio wyedukowana z zakresu bezpieczeństwa młodzież, weźmie udział w wewnątrzszkolnych eliminacjach do Mistrzostw Pierwszej Pomocy, których finał, odbędzie się już jako turniej reprezentacji poszczególnych szkół.

Dwa inne moduły

Równolegle do filaru Bezpieczna Szkoła, w ramach programu Bezpieczne miasto realizowane będą dwa pozostałe moduły.

"Kompetentne służby" obejmą pracowników i funkcjonariuszy służb ratowniczych stacjonujących w Świnoujściu i okolicach.

W zaawansowanych zajęciach przygotowanych przez Fundację Zawsze Bezpieczni weźmie m.in. udział 50 pielęgniarek pracujących w świnoujskim szpitalu.

Zaplanowane są również seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych 60 strażaków ochotników z OSP.

W ramach "Bezpiecznej plaży", przewidziano natomiast realizację w sezonie wakacyjnym cyklicznych pokazów ratownictwa wodnego wraz z pokazami udzielania pierwszej pomocy mających na celu promocję bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie