MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament trzeba będzie płacić inaczej

Marek Rudnicki
- Ludzie wpłacają u nas abonament, ale wciąż na starych zasadach - twierdzi Wioleta Szewczuk pracownica poczty przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie.
- Ludzie wpłacają u nas abonament, ale wciąż na starych zasadach - twierdzi Wioleta Szewczuk pracownica poczty przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Choć już od 13 grudnia obowiązują nowe przepisy dotyczące opłat za radio i telewizję, niewiele osób wie jak i gdzie to zrobić.

- Słyszałam w radiu, że teraz abonament płaci się inaczej, ale nikt mi nie potrafi powiedzieć, na czym polega ta nowość - skarży nam się Czytelniczka "Głosu" Joanna Chrydeczko. - Pytałam się na swojej poczcie, ale tam nawet nie wiedzieli, że coś się zmieniło. Więc nie płacę w ogóle. Tak robią niemal wszyscy moi sąsiedzi.

Nie tylko książeczki

Do 13 grudnia można było opłacać abonament jedynie w imiennych książeczkach. Przede wszystkim na poczcie (opłaty darmowe).

- Teraz będzie to można robić w oparciu o standardowe druki także w innych placówkach, takich jak banki czy punkty kasowe, jak również przez internet - mówi pytana przez nas o nowe przepisy Teresa Jakutowicz z ministerstwa infrastruktury.

Stare książeczki "opłat abonamentowych" obowiązywać będą jeszcze 12 miesięcy. Za ich pomocą będzie można nadal wnosić opłaty na poczcie i dokonywać wszelkich zmian danych dotyczących użytkowania radioodbiorników lub telewizorów.

Numer w ciągu 14 dni

Jak zarejestrować rtv

Dokonanie rejestracji nowego odbiornika nie jest związane z koniecznością okazania jakichkolwiek dokumentów. Użytkownik wypełnia jedynie formularz, tj. wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych, podając swe imię nazwisko, miejsce zamieszkania (siedziby) i adres, PESEL, NIP oraz miejsce używania odbiorników. W terminie 14 dni od dnia przyjęcia wniosku operator (Poczta Polska) zawiadamia użytkownika o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

W ciągu tych 12 miesięcy Poczta Polska ma obowiązek nadania każdemu posiadaczowi odbiornika (radia lub telewizora) indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

- Każdy już płacący za abonament zostanie powiadomiony na piśmie o nadaniu mu numeru indywidualnego - wyjaśnia Eugenia Bragin, rzecznik poczty. - Otrzymamy też darmowe specjalne blankiety wpłat, co powinno znacznie ułatwić transakcje. Będą na nich wydrukowane indywidualne kody paskowe, nie trzeba będzie więc niczego wypełniać, jak w dotychczasowych książeczkach.

Numer identyfikacyjny szczególnie przyda się przy wpłatach przez internet.

Kupiłem dopiero teraz telewizor

Moim zdaniem

Marek Rudnicki
- Szkoda, że ministerstwo kultury, które jest twórcą ustawy zobowiązującej nas do opłacania abonamentu, nie potrafi odpowiedzieć na pytania związane z tym obowiązkiem. Nic więc dziwnego, że tak wiele ustaw po czasie okazuje się aktami nie do końca dopracowanymi, by nie powiedzieć, bublami. Skoro ich twórcy mają wątpliwości, to co mają powiedzieć zwykli ludzie?

Osoby, które pierwszy raz rejestrują odbiornik (radio i - lub - telewizor) nie muszą składać na Poczcie Polskiej wniosku o przyznanie numeru.

W każdej placówce powinny już być dostępne formularze, które trzeba wypełnić. W ciągu 14 dni od daty przyjęcia wniosku przez pocztę otrzymają zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

Rodzą się kłopoty

- Wynajmuję mieszkanie studentom, bo mam dwa lokale - mówi nam pan Jan G. - Kto powinien rejestrować telewizor, który mają, a nie jest moją własnością, tylko ich?

To pytanie zdaliśmy w ministerstwie finansów. Teresa Jakutowicz odesłała nas po wyjaśnienia do ministerstwa kultury.

- Sprawę opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych reguluje ustawa o opłatach abonamentowych, której autorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest kompetentny do wykładni jej przepisów - stwierdziła.

Zdaliśmy więc to samo pytanie rzecznikowi ministra kultury, Annie Konik-Żurawskiej. Niemal dwa tygodnie urzędnicy ministra zastanawiali się nad odpowiedzią. I nadal to czynią. Jak tylko coś wymyślą, powiadomimy o tym naszych Czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński