Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2680 mężczyzn w Szczecinie wezwanych przed komisję

archiwum
Przed lekarską komisją kwalifikacyjną.
Przed lekarską komisją kwalifikacyjną. archiwum
Rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W Szczecinie obejmie ok. 2680 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1992 r.

W naszym mieście pracować będą dwie powiatowe komisje lekarskie dokonujące kwalifikacji. Pracę rozpoczną 4 kwietnia. Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa.

Co to jest kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa, to stawienie się osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce ich pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Kwalifikacja wojskowa służy określeniu zdolności osoby do czynnej służby wojskowej i przygotowaniu rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Kto podlega kwalifikacji wojskowej?

W roku 2011 kwalifikacja wojskowa trwa w okresie od 04 kwietnia do 30 czerwca. Obejmie mężczyzn urodzonych w roku 1992 (19-letnich) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1987 - 1991, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1990 - 1991, którzy:

zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą kobiety urodzone w latach 1987 - 1992 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2010/2011 kończą naukę w:

publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, lekarskim, lekarsko - dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia;
szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny.

Gdzie w Szczecinie?

Na terenie Gminy Miasto Szczecin pracować będą dwie powiatowe komisje lekarskie w lokalu STOCZNIA POŁUDNIE s.c. przy ul. Firlika 20 w Szczecinie - obok Stoczni Szczecińskiej Nowa (blok Lipsk II):

Nr 1 - dla osób urodzonych w 1992 r., których nazwiska zaczynają się na litery od "H" do "Ż" - w terminie od 04 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.;
Nr 2 - dla osób urodzonych w latach 1987 - 1991, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osób urodzonych w 1992 r,. których nazwiska zaczynają się na litery od "A" do "G" - w terminie od 04 kwietnia do 16 maja 2011 r.
Szacuje się, że przed komisjami stanie około 2680 kobiet i mężczyzn.

Co należy wziąć ze sobą na kwalifikację?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Kwalifikacja jest obowiązkowa

Osoby, które podlegają obowiązkowi kwalifikacji wojskowej w 2011 zostaną wezwane do stawienia się przed komisjami lekarskimi. Dokładne informacje o kwalifikacji wojskowej zostaną podane też w obwieszczeniach Wojewody Zachodniopomorskiego, rozplakatowanych 21 marca 2011 r. w najbardziej widocznych i uczęszczanych miejscach. Obwieszczenia te stanowią również wezwanie do kwalifikacji wojskowej.

Nieotrzymanie lub nie przyjęcie wezwania z Urzędu Miasta Szczecin przez osoby urodzone w latach 1987 - 1992, nie zwalnia je od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z terminami matur, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

W stosunku do osób, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej bez usprawiedliwienia lub odmawiają poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - zostanie zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję lub w myśl art. 224 pkt 1 i 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, wymierzone sankcje karne przez Sąd Rejonowy w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński