MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13. i 14. emerytury: PiS stworzy gwarancje wypłat tych świadczeń

PAP
PAP
Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.
Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. archiwum
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że PiS będzie tworzyło gwarancje wypłaty 13. i 14. emerytury. To jego odpowiedź na słowa opozycji, która mówi o tym, żeby zlikwidować lub zawiesić wypłacanie tych świadczeń.

Müller przypomniał, że 1 marca rozpoczęła się waloryzacja rent i emerytur. Do 1588,44 zł brutto wzrosły od środy najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

"Oczywiście nasze dodatkowe programy, które wprowadziliśmy – 13. i 14. emerytura – podwyższają emerytury, ale warto je porównać na tle emerytur, które były wypłacane w latach poprzednich" – powiedział.

"Porównując rok 2008 i 2015 r. wzrost emerytury netto – to jest bardzo ważne, bo obniżyliśmy podatki – wyniósł 36 procent, natomiast w przypadku rządów PiS, za analogiczny okres ta podwyżka wyniosła 90 procent, a uwzględniając 13. i 14. emeryturę ten wzrost wyniósł 115 proc. To pokazuje, w jaki sposób rząd PiS od początku swoich rządów podchodził do kwestii wspierania emerytur i osób, które potrzebują wsparcia po rozpoczęciu wieku emerytalnego" – wskazał Müller.

Zauważył, że niektórzy przedstawiciele opozycji mówią o tym, żeby zlikwidować lub zawiesić wypłacanie 13. i 14. emerytury. "Mam nadzieję, że takie rzeczy nie będą mogły być zrealizowane, ponieważ PiS wygra wybory" – stwierdził rzecznik rządu. Zapowiedział, że "PiS gwarancje wypłaty tych środków będzie tworzyło".

"Przypomnę, że w przypadku 14. emerytury również w tym roku planujemy przyjęcie stosownej ustawy, która będzie gwarantowała to świadczenie jako świadczenia stałe" – dodał Müller.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Od marca wzrosły najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura wynosi teraz 1588,44 zł brutto, czyli 250 zł więcej. Prawo do niej mają osoby, które osiągnęły wymagany staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13. i 14. emerytury: PiS stworzy gwarancje wypłat tych świadczeń - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński