MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 powodów dlaczego warto głosować w wyborach parlamentarnych

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Wahasz się, czy warto głosować? Polityka cię mierzi lub po prostu masz dość partyjnych przepychanek? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest uczestnictwo w wyborach. To właśnie w wyborach zdecydujemy, kto przez najbliższe cztery lata będzie nas reprezentował w Sejmie i Senacie. Przeczytaj 10 najważniejszych powodów, dlaczego warto głosować w wyborach parlamentarnych.

Powód 1.: Wpływ na kształtowanie przyszłości kraju

Twój głos ma znaczenie, ponieważ pomaga wybrać przedstawicieli, którzy podejmują decyzje dotyczące kierunku polityki kraju. W ten sposób możesz wpływać na to, jakie zmiany i inicjatywy zostaną wprowadzone w Polsce.

Powód 2.: Obowiązek obywatelski

W wielu krajach udział w wyborach parlamentarnych jest obowiązkiem obywatelskim. Oznacza to, że obywatele są zobowiązani do głosowania, aby wspólnie kształtować przyszłość swojego kraju.

Więcej informacji na temat wyborów w naszym serwisie specjalnym: WYBORY 2023

Powód 3.: Wyraz patriotyzmu

Biorąc udział w wyborach, mimo braku takiego obowiązku, pokazujemy, że sprawy związane z naszą ojczyzną i dobrem wspólnym nie są nam obojętne.

Powód 4.: Wyrażenie swoich wartości

Przez oddanie głosu na przedstawiciela konkretnego ugrupowania pokazujemy, że wartości, które reprezentuje są nam szczególnie bliskie. Nawet jeśli wybrany przez nas kandydat nie wejdzie w skład rządu, będzie prezentował ważne dla nas kwestie na forum parlamentu.

Powód 5.: Wpływ na codzienne życie

To wybierani przez nas posłowie uchwalają ustawy, biorą udział w tworzeniu rządu, kontrolują jego działalność, a także decydują o wojnie i pokoju. Decyzje te mają bezpośredni wpływ na codzienne życie wszystkich obywateli.

Powód 6.: Wpływ na kształt instytucji państwowych

Dokonując wyboru przedstawicieli parlamentu mamy pośrednio wpływ na kształt innych instytucji. Pamiętajmy, że Sejm kształtuje wiele z nich. Na przykład wybiera i powołuje m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczącego i członków Trybunału Stanu, członków Krajowej Rady Sądownictwa, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej czy prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Powód 7.: Decydujesz o tym, na co będą wydawane twoje pieniądze

Każdy z nas płaci podatki. Czy to pośrednie czy bezpośrednie. Biorąc udział w wyborach decydujemy także o tym, na co zostaną przeznaczone środki publiczne. Czy znajdą się pieniądze na ważne dla nas inicjatywy, programy, inwestycje? To w znacznym stopniu będzie zależało od wybranych przez nas przedstawicieli. No i najważniejsze - to posłowie muszą zatwierdzić plany rządu dotyczące wysokości podatków.

Powód 8.: Każdy głos ma znaczenie

Może się wydawać, że jeden głos nic nie zmieni. Co jeśli każdy z nas by tak pomyślał? Często wybory są wyrównane i to właśnie te pojedyncze głosy decydują o tym, która partia wygra wybory, albo które ugrupowanie przekroczy próg wyborczy i znajdzie się w parlamencie.

Powód 9.: Szacunek dla przodków

Podejmując decyzję o tym, czy wziąć udział w wyborach, warto pamiętać o poprzednich pokoleniach, które walczyły i ginęły za to, abyśmy mogli podejmować samodzielne decyzje o przyszłości swojego kraju, aby nie były one dyktowane przez zaborców czy okupantów.

Powód 10.: Silny mandat społeczny

Wysoka frekwencja to silny mandat społeczny dla przyszłego rządu. Poparcie znacznej części obywateli zmniejsza ryzyko kwestionowania i podważania podejmowanych przez rządzących decyzji zarówno na forum krajowym, jak i zagranicznym. To także pozytywny sygnał dla partnerów politycznych i biznesowych, że mają do czynienia z państwem o stabilnej sytuacji politycznej.

Jest jeszcze jeden istotny powód: referendum - to głos w ważnych społecznie sprawach

Podczas najbliższych wyborów każdy z wyborców będzie mógł wypowiedzieć się w referendum, odpowiadając na ważne pytania. Dotyczą one ważnych spraw, które dotyczą naszego bezpieczeństwa, naszego majątku narodowego, bezpieczeństwa naszego kraju. Warto zabrać głos w tych sprawach i wyrazić swoje zdanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 powodów dlaczego warto głosować w wyborach parlamentarnych - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński