10 morskich życzeń. Czy Bałtyk otrzyma plan naprawczy, na jaki zasługuje?

Fundacja WWF Polska
Gdy zbliżają się święta, piszemy listy do Świętego Mikołaja z nadzieją, że znajdziemy wymarzone prezenty pod choinką. My, WWF Baltic Ecoregion Programme (Program na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego) i Coalition Clean Baltic (Koalicja Czystego Bałtyku) mamy szczególne marzenie w tym roku: Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (BSAP), który skupi się na praktykach znacząco poprawiających stan naszego morza. Przedstawiamy 10 działań, które ministrowie środowiska muszą wdrożyć, aby zapewnić, że Bałtyk otrzyma plan naprawczy, na jaki zasługuje.

Stan naszych oceanów i mórz jest niepokojący. Możemy i musimy odwrócić trend utraty różnorodności biologicznej. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wdrożenia Bałtyckiego Planu Działania przez wszystkie kraje regionu Morza Bałtyckiego, aby zakończyć ciągłą utratę gatunków i ich siedlisk. My, organizacje pozarządowe, wysyłamy tę listę życzeń do wszystkich krajów bałtyckich, aby skłonić je do objęcia przywództwa i uczynienia zaktualizowanego Bałtyckiego Planu Działań ambitnym i zorientowanym na działanie.

Oto 10 działań, które wszyscy ministrowie środowiska powinni wdrożyć aby zapewnić, że Bałtyk otrzyma plan jakiego potrzebuje.

  1. Jako podstawową zasadę dla całego planu i wszystkich działań przyjąć ekosystemowe podejście do zarządzania gospodarką morską, co pozwoli zapewnić zarządzanie regionem jako całością, a nie jako osobnymi obszarami.
  2. Wszystkie rekomendacje powinny stać się obowiązkowymi praktykami.
  3. Konieczne jest uwzględnienie działań mających na celu przeciwdziałanie zmianie ocieplenia klimatu o 1,5 °C, spowodowanego wpływem człowieka.
  4. Konieczne jest uwzględnienie wiedzy oraz danych naukowych na temat potencjalnego ryzyka i wpływu związanego z inwestycjami morskimi, jak również przyjęcie wskaźników monitorujących sektor gospodarki morskiej.
  5. Należy zastosować najlepsze praktyki redukujące oraz łagodzące wpływ ciągłego hałasu podwodnego w całym obszarze Morza Bałtyckiego.
  6. Trzeba skończyć z ochroną tylko na papierze! Zapewnić skuteczną ochronę Morskich Obszarów Chronionych, dzięki kompleksowym planom zarządzania, które uwzględniają wszystkie środowiskowe czynniki stresogenne, wpływające na różnorodność biologiczną w tych obszarach.
  7. Należy zapewnić, by plan brał pod uwagę interakcję między gatunkami oraz zależności w łańcuchu pokarmowym, aby odbudować stada ryb do stabilnych rozmiarów populacji i zdrowej struktury wiekowej.
  8. Konieczna jest promocja radykalnego ograniczenia spływu substancji biogennych do wód, w tym promocja lepszego zarządzania zrównoważonym nawożeniem, jako praktyka obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw.
  9. We wszystkich krajach regionu Morza Bałtyckiego, powinien zostać wprowadzony obowiązek zbiórki odpadów i filtrowania pozostałości farmaceutycznych. Należy również rozszerzyć odpowiedzialność producenta, a także zwiększyć świadomość społeczną w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w placówkach opieki zdrowotnej.
  10. Należy zagwarantować, że we wszystkich portach znajdą się odpowiednie urządzenia do odbioru ścieków i innych zanieczyszczeń wytwarzanych na i przez statki.

Jak dotąd nie osiągnięto żadnego z czterech celów, które zostały ustanowione w 2007 r. w Bałtyckim Planie Działań [1]. Naszym zdaniem potrzebna jest rewolucyjna zmiana BSAP, aby osiągnąć którykolwiek z wcześniej ustalonych celów, nie mówiąc już o dodatkowych, które zostaną włączone podczas procesu aktualizacji [2]. Zaktualizowany Bałtycki Plan Działań musi być czymś więcej niż tylko planem teoretycznym – wymaga konkretnych działań, które przyniosą wymierne rezultaty.

Rządy krajowe i ministrowie zaangażowani w proces aktualizacji BSAP są odpowiedzialni za zapewnienie, że Plan Działań skutecznie przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i przyrodzie.

Fundacja WWF Polska

Rozszyfrowujemy oznaczenia na plastikowych opakowaniach. Co oznaczają skróty PET lub HDPE?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie