MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrobią zastrzyk w oczy. Miliony na przełomowe badania w naszym regionie

Anna Folkman
Myszy przeznaczone do badań w ramach projektu dopiero zostaną zamówione i zajmą miejsca dotychczasowych gryzoni. – Wymagana liczba to od 20 do 40 osobników – mówi prof. Bogusław Machaliński. – Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, bez zabijania zwierząt będzie można na bieżąco uzyskiwać wyniki badań ich oczu.
Myszy przeznaczone do badań w ramach projektu dopiero zostaną zamówione i zajmą miejsca dotychczasowych gryzoni. – Wymagana liczba to od 20 do 40 osobników – mówi prof. Bogusław Machaliński. – Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, bez zabijania zwierząt będzie można na bieżąco uzyskiwać wyniki badań ich oczu. Sebastian Wołosz
Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dostali miliony na przełomowe badania. Chcą pomóc osobom z ciężką chorobą oczu i stwardnieniem bocznym zanikowym.

Do Szczecina trafiło 8,6 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Pieniądze pochodzą z konkursu na badania strategiczne. Do finału dostało się 38 wniosków.

W końcu wyłoniono 16 konsorcjów, które otrzymały pieniądze. Jednemu z nich przewodniczy prof. Bogusław Machaliński, kierownik Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Zaprosiliśmy do współpracy: Śląski Uniwersytet Medyczny, firmę Genomed, Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Fundację Ewy Błaszczyk "AKOGO" - wymienia profesor. - Każda jednostka ma w projekcie określone zadania do wykonania. Nasze konsorcjum otrzymało 20,2 mln zł, z czego w Szczecinie mamy największą część - 8,6 mln zł. Mamy trzy lata, by projekt zakończyć.

Więcej przeczytasz w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński