Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób dwa z jednego

JOANNA JAKUBOWSKA
Pomieszczenie na poddaszu wyposażone w dwa okna i dwa grzejniki - tu wyznaczenie linii podziału na dwa pokoje nie będzie stanowiło problemu.
Pomieszczenie na poddaszu wyposażone w dwa okna i dwa grzejniki - tu wyznaczenie linii podziału na dwa pokoje nie będzie stanowiło problemu. (atlas)
Łatwa i szybka przebudowa z płyt gipsowo-kartonowych. To szanasa na przebudowę włąsnego "M".

- Wkrótce powiększy nam się rodzina i potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia dla dziecka. Chcielibyśmy pokój starszego syna przedzielić ścianką działową. Jak to zrobić? - pyta Czytelnik. Już radzimy!

Przy dzieleniu przestrzeni warto pamiętać o kilku zasadach. Rozdzielając pokój, należy zrobić to tak, by do obu jego części docierało światło dzienne, trzeba też zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz grzewczej.

Urządzając pokój starszego dziecka na kącik do nauki należy przeznaczyć co najmniej 1,1 m x 1,2 m - tyle miejsca potrzeba na ustawienie standardowego biurka i krzesła. Wydzielając miejsca do spania, trzeba zostawić minimum 70-centymetrowe korytarze do swobodnego przechodzenia i sprzątania. Jeżeli ścianka działowa ma stanąć w mieszkaniu, z którego nie można się wyprowadzić na czas remontu, najlepiej wybudować ją z lekkich płyt gipsowo-kartonowych.

Lekka ściana z płyty

Przystępując do stawiania ściany z płyt g-k, najpierw należy zaznaczyć na podłodze i ścianach (pamiętając o dokładnym wyznaczeniu pionu) linie montażu szkieletu ścianki. Budujemy go z metalowych, ocynkowanych kształtowników, które przycinamy nożycami do blachy. Do sufitu, podłogi i ścian przykręcamy szyny, tworzące obwód ścianki.

Jeżeli będą montowane w niej drzwi, futrynę ustawiamy i blokujemy w żądanym miejscu, a następnie montujemy szkielet z dwóch pionowych słupków, utrzymujący drzwi (drzwi łączymy ze słupkami za pomocą blachowkrętów, całość wzmacniamy poziomą belką stabilizującą nad futryną). Docinamy pozostałe pionowe słupki do wysokości równej odległości między szyną podłogową a sufitową. Rozstawiamy je pionowo co połowę szerokości płyty (dla standardowych płyt g-k o szerokości 120 cm - co 60 cm).

Pamiętajmy o szczelinach

Łączenie słupków pionowych z szynami wykonujemy za pomocą specjalnych elementów łączących. Mając tak przygotowany szkielet, docinamy płyty g-k do żądanych wymiarów.

Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych - po 10 mm nad podłogą i pod sufitem. Płyty przykręcamy do słupków co 25-30 cm, w odległości 1 cm od krawędzi. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest większa od długości płyt, pomiędzy słupkami montujemy poprzeczne listwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński