Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zostawmy kawałek historycznego torowiska". Apel dotyczący odkrycia na alei Wojska Polskiego

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Rozkopana Aleja Wojska Polskiego ukazała historyczne torowisko tramwajowe
Rozkopana Aleja Wojska Polskiego ukazała historyczne torowisko tramwajowe Andrzej Szkocki
Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Legnica, Łódź. W tych miastach udało się zachować dla potomności fragmenty dawnych torowisk tramwajowych. Podobny pomysł mają nasi miłośnicy komunikacji. Chcą zachować krótki odcinek szyn odsłonięty w ramach przebudowy śródmiejskiego fragmentu alei Wojska Polskiego.

Z pomysłem wystąpiło Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Postulujemy o pilną naradę w sprawie remontu al. Wojska Polskiego i zachowania znajdujących się tam zabytków związanych z komunikacją tramwajową - czytamy. - Niestety, na część ulicy wjechały już buldożery i dokonują rozbiórki torowiska, dlatego uważamy, że na chwilę zasadne jest wstrzymanie tych prac i dokonanie rozstrzygnięcia, czy poszczególne elementy infrastruktury powinny być zachowane dla potomności i w jaki sposób najlepiej to zrobić.

W poniedziałek, 27 września na placu budowy odbędzie się spotkanie w sprawie oceny wartości historycznej odsłoniętego torowiska. Wezmą w nim udział Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiciele Szczecińskich Inwestycji Miejskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji.

ZOBACZ TEŻ:

Po sfrezowaniu nawierzchni na al. Wojska Polskiego na światło dzienne wyszło torowisko tramwajowe. Przypomnijmy, że do 1973 roku tramwaje kursowały w Śródmieściu od dzisiejszego pl. Szarych Szeregów (wówczas Lenina) do pl. Zwycięstwa (aleją Wojska Polskiego), od pl. Zgody (Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) do pl. Żołnierza (ulicą Obrońców Stalingradu, dziś Bałuki) i ul. Jagiellońską od al. Piastów do al. Wojska Polskiego. Kursowało tamtędy aż pięć linii tramwajowych. W marcu 2016 roku na łamach „Głosu” pojawiła się informacja o tym, że magistrat nie zdecyduje na odbudowę linii tramwajowej przez aleję. Jak tłumaczyli wówczas urzędnicy, taką decyzję podjęto w związku z przeprowadzonymi konsultacjami społecznymi oraz badaniem opinii mieszkańców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Okrzyki walk, zbroje, śpiewy. Weekend z wojami na Zamku Książąt Pomorskich zgromadził tłumy szczecinian!

Święto Gryfa, czyli szczecinianie z rycerzami na Zamku Książ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński