MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w 500 plus dla seniorów. Wzrośnie próg, będzie więcej uprawnionych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Będzie wyższy próg otrzymania 500 plus dla seniorów, ale czy kwota świadczenia także będzie wyższa?
Będzie wyższy próg otrzymania 500 plus dla seniorów, ale czy kwota świadczenia także będzie wyższa? Adam Jankowski / Polska Press
– W związku z waloryzacją rent i emerytur od 1 marca wzrośnie próg uprawniający do świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Maksymalna kwota świadczenia pozostanie bez zmian – 500 zł netto.

Spis treści

Waloryzacja emerytur zmienia 500 plus dla seniorów

Świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych przyznawane jest przez ZUS już od września 2019 r. Otrzymują je osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Prawo do wypłaty pomocy w postaci 500 plus dla seniorów zależy m.in. od wysokości wszystkich przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

– Łączna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych nie może przekroczyć 2157,80 zł. Od 1 marca, po waloryzacji, kwota ta zostanie podniesiona – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Wzrost progu uprawniającego do wypłaty 500 plus dla niesamodzielnych, który nastąpi w marcu 2024 roku, zależy przede wszystkim od wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ten poznamy na początku lutego po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Na ten moment możemy już jednak posiłkować się ważnymi danymi GUS, które zdecydują o waloryzacji emerytur w 2024 roku.

O ile wzrośnie 500 plus dla dorosłych?

Rzecznik ZUS przypomniał, że świadczenie nie zawsze wypłacane jest w pełnej kwocie. Wypłatę 500 zł miesięcznie na rękę mogą otrzymać osoby, które nie pobierają świadczeń społecznych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1657,80 zł brutto.

– Jeśli suma świadczeń wynosi więcej niż 1657,80 zł, a nie przekracza 2157,80 zł brutto, to wysokość świadczenia uzupełniającego będzie pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Będzie to różnica między kwotą 2157,80 zł, a łączną kwotą przysługujących świadczeń – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Żebrowski podaje także przykład: „Jeżeli suma pobieranych świadczeń w styczniu wynosi 1800 zł brutto, to świadczenie uzupełniające jest przyznawane w kwocie 357,80 zł”.

A o ile może wzrosną próg przy przyznawaniu 500 dla seniorów? W tym roku seniorów czekają zmiany. Ma bowiem wzrosnąć limit uprawniający do otrzymania 500 plus. Wzrost limitu uprawnionych do otrzymania świadczenia ma sięgać co najmniej wskaźnika średniorocznej inflacji, a więc 11,9 proc. Dziennik Fakt wylicza, że próg w tym przypadku może wzrosnąć do 2414 zł, co oznaczałoby, że 500 plus dla dorosłych będzie przysługiwać seniorom, których emerytura nie przekracza 1915 zł. To oznacza, że większa ilość seniorów będzie mogła pobierać świadczenie.

  • Gdzie pobrać wniosek o 500 plus dla seniora?
  • Czy będzie 800 plus dla niepełnosprawnych?
  • Czy umiarkowany stopień niepełnosprawności uprawnia do 500 plus?

Pytań o 500 plus dla seniorów jest wiele. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Co trzeba zrobić, żeby dostać 500 plus dla seniorów?

Głównym warunkiem do otrzymania świadczenia 500 plus dla niesamodzielnych zakłada przyznanie tego świadczenia tylko osobom dorosłym. Drugi ważny warunek to także potwierdzona przez ZUS niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Uznawane jest także orzeczenie wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów (o ile nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo).

Aby otrzymać 500 plus dla seniorów, konieczne jest złożenie w ZUS wniosku – formularz ESUN. W przypadku braku jednego z orzeczeń, o którym wspominamy powyżej, konieczne jest dołączenie do wniosku zaświadczenia o stanie zdrowia na druku OL-9 wraz z dokumentacją medyczną i innymi dokumentami, które mogą mieć znaczenie dla przyznania orzeczenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w 500 plus dla seniorów. Wzrośnie próg, będzie więcej uprawnionych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński