MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany dla kierowców. Nie tylko punkty karne skasują się szybciej

Mariusz Michalak
Zaproponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych.
Zaproponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych. Arkadiusz Wojtasiewicz
W ostatnich dniach wiele mówi się o zmianach w prawie, które mają spowodować, że kierowca będzie szybcej miał kasowane punkty karne. Okazuje się, że projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada szereg innych rozwiązań, które mają szansę wejść w życie.

Spis treści

Zmiany dla kierowców. Kiedy skasują się punkty karne?

Według obecnie obowiązujących przepisów na usunięcie punktów karnych z konta kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców trzeba czekać dwa lata. Do września 2022 roku punkty karne kasowały się po roku. Sejm przyjął nowelę Prawa o ruchu drogowym. Punkty karne mają znów być kasowane po roku.

Zmiany dla kierowców. Powróci możliwość redukcji punktów karnych

Zaproponowane w projekcie zmiany dotyczą też przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych. Kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych.

Z takiej możliwości nie będą mogli skorzystać tylko nowi kierowcy - w ciągu roku od wydania prawa jazdy po raz pierwszy. Kursy doszkalające mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu będą przesyłane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Zmiany dla kierowców. Łatwiejszy zwrot prawa jazdy

Przywrócony ma zostać mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku. Teraz należy złożyć wniosek i zapłacić 50 gr opłaty ewidencyjnej.

Zmiany dla kierowców. Zniesienie opłaty ewidencyjnej

Zniesiona ma zostać opłata ewidencyjna. W zależności od rodzaju, zniesienie opłaty pozwoli zaoszczędzić od 0,50 zł do 1 zł. 0,50 zł nie trzeba będzie płacić w przypadku wydania dowodu rejestracyjnego, czy prawa jazdy. 1 zł mniej zapłacimy natomiast za badanie techniczne.

Kiedy wnoszona jest opłata ewidencyjna?

  • wydanie dowodu rejestracyjnego,
  • wydanie pozwolenia czasowego
  • wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych,
  • wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem,
  • za wymianę, na podstawie art. 150 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami lub potwierdzającego dodatkowe kwalifikacje i wymagania dla kierującego pojazdem
  • wpisanie do dowodu rejestracyjnego pojazdu przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu,

Zmiany dla kierowców. Nowe regulacje dotyczące przewozu osób

Nowela dotyczy m.in. podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez tzw. taksówki na aplikację, m.in. poprzez lepszą niż do tej pory weryfikację tożsamości kierującego pojazdem. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności; weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności.

Nowe przepisy mają zaostrzyć również kary za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie - zarówno dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach, jak i dla osób wykonujących przewóz.

Inna zmiana dotyczy tego, by przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dokonał weryfikacji "wykonujących przewóz osób zlecony na rzecz tego przedsiębiorcy, z którym rozpoczął współpracę przed dniem wejścia w życie (...) ustawy".

Przepisy zobowiązują też przedsiębiorcę prowadzącego pośrednictwo przy przewozie osób do "weryfikacji - w tym elektronicznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość w trakcie świadczenia usługi przewozu, z częstotliwością niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa przewozu osób, jednak nie rzadziej niż raz na 100 przewozów - czy osoba wykonująca przewóz osób jest rzeczywiście osobą, której ten przewóz zlecono".

Zmiany dla kierowców. Kiedy wejdą w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie trzy miesiące po podpisaniu przez prezydenta i publikacji tej nowelizacji. Dokładna data nie jest obecnie znana. Jaki ostatecznie kształt będą miały regulacje, tego nie jesteśmy pewni, gdyż cały proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany dla kierowców. Nie tylko punkty karne skasują się szybciej - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński