MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmagania o piłkarski Puchar Tymbarku czas zacząć! W Szczecinku już grają [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zmagania młodych piłkarzy.
Zmagania młodych piłkarzy. Rajmund Wełnic
Na Pomorzu Zachodnim – w rekordowej obsadzie - trwają eliminacje powiatowe XXIV edycji piłkarskiego Pucharu Tymbarku. Finały wojewódzkie już w połowie maja na gościnnych obiektach OSiR Szczecinek, który stał się domem tej imprezy w województwie.

Już po raz 24. dziewczynki i chłopcy z regionu zachodniopomorskiego rozpoczęli zmagania o Puchar Tymbarku, najbardziej masowej imprezy sportowej dla dzieci w Polsce. Przez kwiecień w powiatach w całym regionie rozgrywane są eliminacje powiatowe, które wyłonią najlepszych, którzy w czerwcu pojadą na finały krajowe.

Ale droga do finału zaczyna się tu, na dole. W miastach, miasteczkach i wsiach Pomorza Zachodniego zgłosiło się do XXIV Pucharu Tymbarku aż 358 drużyn! To rekordowa obsada w każdej kategorii wiekowej. Przypomnijmy, że w największej piłkarskiej imprezie w kraju rywalizują dziewczynki i chłopcy w wieku od 8 do 12 lat, podzieleni na kategorie wiekowe. Zwycięzcy eliminacji powiatowych 16 i 17 maja zjadą na boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku, który tradycyjnie będzie gospodarzem finałów wojewódzkich.

W piątek (26 kwietnia) w Szczecinku walczono o przepustkę dla najlepszych drużyn z powiatu szczecineckiego. W kategorii U-10 zgłosiło się aż 7 zespołów: pięć z samego Szczecinka oraz z Barwic i Bornego Sulinowa.

– Ruch i sport są ważnymi elementami dzieciństwa, bo to inwestycja w zdrowie i kształtowanie charakteru. Dla najlepszych to też możliwość uczynienia pierwszego kroku, by kiedyś zagrać w reprezentacji Polski, a historia Pucharu Tymbarku pokazuje, że to bardzo realne. To projekt, który niesie pozytywne efekty społeczne oraz sportowe, dlatego jako Tymbark już od 18 lat jesteśmy generalnym sponsorem rozgrywek. Życzę wszystkim uczestnikom XXIV edycji Pucharu Tymbarku, by udział w turnieju był fantastyczną przygodą, która jeszcze bardziej rozwinie piłkarską pasję – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.

W szczecineckim ratuszu długo zastanawiano się, jak rozwiązać węzeł gordyjski, jakim była wyniszczająca rywalizacja – już na poziomie juniorskim – dwóch miejscowych klubów Darzboru i Wielimia. Dzieliło ich wszystko: od tradycji, niechęci kibiców i celów sportowych. W efekcie zdolni, młodzi piłkarze z niewielkiego ośrodka, jakim jest Szczecinek, byli rozdzielani na dwa konkurujące obozy, a wyróżniający się piłkarze – o ile nie podebrały ich większe kluby – już na tym etapie przeciągani z klubu do klubu. I choć rywalizacja wpisana jest w sport, to w tym akurat wypadku nikomu na dobre to nie wychodziło patrząc na ówczesne wyniki juniorskich zespołów ze Szczecinka.

Najtrudniej do zmian było przekonać działaczy, ale i oni w roku 2009 zgodzili się przekazać grupy młodzieżowe do nowopowstałej Akademii Piłkarskiej Szczecinek. W ślad za tym kilka lat później doszło do epokowego przełomu, jakim była fuzja Wielimia i Darzboru na poziomie seniorskim i utworzenie Miejskiego Klubu Piłkarskiego Szczecinek oraz utworzenie klas piłkarskich oddziałów mistrzostwa sportowego w SP5.

Efekty połączenia sił przyszły szybko. W minionych dwóch edycjach Pucharu Tymbarku piłkarze OMS SP5 Szczecinek dochodzili do finałów krajowych. Dziś w barwach AP Szczecinek – certyfikowanej przez PZPN szkółki piłkarskiej - trenuje kilkuset piłkarzy, często z mniejszych ośrodków wokół Szczecinka, których przyciąga renoma klubu. Tworzy się już grupy 6-latków, często zasilane i młodszymi rocznikami. Z takiego grona łatwiej potem wyłowić piłkarskie perełki. Kadrę szkoleniową tworzy kilkunastu trenerów, których pracę nadzoruje trener koordynator.

Dzieci płynnie przechodzą z rocznika do rocznika, już w wieku 7 lat uczestniczą w pierwszych oficjalnych rozgrywkach. A nazwisk – nawet w Ekstraklasie – z grą w AP Szczecinek w CV nie brakuje, by wymienić tylko Mateusza Bartolewskiego, aktualnie z Ruchu Chorzów (który notabene 15 lat wcześniej dobrany do innego zespołu wygrał finał krajowy Pucharu Tymbarku), Jowina Radzińskiego, jego brata Juniora czy Macieja Białczyka.

Puchar tymbarku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zmagania o piłkarski Puchar Tymbarku czas zacząć! W Szczecinku już grają [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński