Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdroje: W piątek odbędzie się mikołajkowa rejestracja dawców w szpitalu

Anna Folkman
Anna Folkman
W piątek w szpitalu "Zdroje" odbędzie się "Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku" . Jako potencjalny dawca będzie można się zarejestrować w godzinach 10 do 13 w holu pawilonu nr 20 przy stanowiskach rejestracji do poradni specjalistycznych.

Mikołajki to magiczny i niezwykły dzień, na który z niecierpliwością i utęsknieniem czeka każde dziecko. Dotyczy to także małych pacjentów, którzy ten wyjątkowy czas muszą spędzić w szpitalu.

- Każdego roku pracownicy szpitala „Zdroje” starają się, aby wszystkie maluchy spędziły go radośnie i choć na chwilę zapomniały o szpitalnej rzeczywistości. Tego dnia Święty Mikołaj odwiedza wszystkich małych pacjentów z workiem pełnym prezentów. Na dzieciaki czeka też moc dodatkowych atrakcji – wizyta clownów z Fundacji Dr. Clowna, parada i odwiedziny MotoMikołajów na motorach oraz liczne konkursy, zabawy i warsztaty plastyczne na poszczególnych oddziałach - wymienia Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala. - Mikołajki to także szczególny dzień, który w każdym z nas budzi potrzebę czynienia dobra i pomagania innym. Potrzeby te stały się też motywacją dla pracowników szpitala do zorganizowania w placówce Mikołajkowego Dnia Dawcy Szpiku. Gorąco wszystkich zachęcamy, by wykorzystując magiczną, świąteczną atmosferę znaleźć w sobie motywację i czynnie przyłączyć się do walki z nowotworami krwi zostając potencjalnym dawcą szpiku.

ZOBACZ TEŻ:

Cała procedura wpisania do rejestru dawców zajmuje zaledwie kilka minut. Jest całkowicie bezbolesna - wymaga jedynie pobrania wymazów z policzków, których dokonuje się samodzielnie. Należy też wypełnić formularz rejestracyjny. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kg i nie jest obciążona istotną otyłością.

Obecnie na świecie zarejestrowanych jest ok. 33 mln potencjalnych dawców. Każdego dnia 20. spośród nich ratuje komuś życie, oddając swe krwiotwórcze komórki macierzyste. W Polsce liczba wpisanych do rejestru osób przekroczyła już 1,5 mln. To jednak wciąż za mało. Nadal co piąty pacjent nie ma swojego „bliźniaka genetycznego” i nie może podjąć odpowiedniego leczenia. Ale każdy z nas to może zmienić. Jedna czwarta przeszczepów szpiku to przeszczepy rodzinne. Pozostała grupa pacjentów potrzebuje dawcy niespokrewnionego. W takich sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie zgodnego dawcy w rejestrach krajowych i zagranicznych. Dla osób z nowotworami krwi niewielkie szanse na znalezienie dawcy i pokonanie choroby wzrastają wraz z każdą kolejną osobą dopisaną do bazy dawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński