Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można podziwiać w trójwymiarze zburzony Teatr Miejski w Szczecinie. To jak podróż wehikułem czasu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dzięki pracy miłośnika starego Szczecina możemy podziwiać wygląd budowli, która zniknęła z krajobrazu miasta w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W planach są rekonstrukcje kolejnych budynków.

- Pomysł na rekonstrukcję 3d przedwojennego Szczecina, a co za tym idzie m.in Teatru Miejskiego zrodził się już ponad 10 lat temu, za sprawą portalu Sedina.pl. Kto z nas widząc te wszystkie zdjęcia z początku wieku XX nie zatęsknił za dawną świetnością centrum Szczecina. Na tym portalu poznałem wielu wspaniałych ludzi, m.in współautorkę projektu Stettin 3d: Małgosię Wrzosek, z którą wytypowaliśmy budynki, które chcemy zrekonstruować w pierwszej kolejności - czyli reprezentacyjny plac Żołnierza, i plac Hołdu Pruskiego (Königsplatz, Königstor) od Kaskady po Bramę Królewską, dawny teatr i filharmonię - mówi Bartosz Lemke, współautor projektu. - Między innymi dzięki wsparciu Archiwum Państwowego otrzymaliśmy wiele projektów fasad starych kamienic, dzięki czemu łatwiej było o ich wierne odwzorowanie. Samo tworzenie takich modeli dostarcza dużo frajdy i ekscytacji, bo można dużo wnikliwiej przyjrzeć się dawnej architekturze i przede wszystkim przywrócić do życia to co już nie istnieje, coś co zniknęło chyba zbyt nagle, by całkiem usunąć to ze świadomości nas mieszkańców Szczecina.

Co udało się dotąd zrobić?
Udało się w dużej mierze zrekonstruować skrzyżowanie alej Wyzwolenia, Jana Pawła II, Niepodległości - czyli m.in. okolice Kaskady czy zbudować na nowo model Teatru Miejskiego.

- Być może wkrótce pojawią się więc u nas kolejne budynki do oglądania w 3d z tej okolicy. W planie mamy zresztą ukazanie nie tylko budynków, bo np. model nowoczesnego w latach 30-tych tramwaju LHB - to były takie ówczesne swingi, bo tramwaje te posiadały niskie wejście. Pojawią się również pomniki stojące na placu np. Fryderyka Wilhelma III (król Prus, który przeszedł do historii pokonany przez Napoleona i jako ten, który zniszczył insygnia koronacyjne królów polskich, wykradzione w 1795 ze skarbca na Wawelu - przyp. red.) - mówi pan Bartosz. - Kiedyś na pewno chcielibyśmy pokazać inne miejsca np. ulicę Wyszyńskiego, wieżę Quistorpa, Starą Giełdę, Kościół Mariacki. Uczciwie jednak trzeba przyznać, że taka inicjatywa bez wsparcia mieszkańców, czy większego zespołu ludzi raczej się nie uda, ponieważ główna zawartość projektu ma być ogólnodostępna, a nie komercyjna. Dlatego zachęcamy by nas wspierać, odwiedzać nasz fejsbukowy Fanpage. Wasza obecność, zainteresowanie, czy jakiekolwiek wsparcie bardzo dużo dla nas znaczy.

Fanpejdż jest tutaj: Stettin3d

Teatr Miejski w Szczecinie by Stettin 3d on Sketchfab

Jak przebiegały prace?

Rekonstrukcja 3d Teatru Miejskiego powstawała od jesieni ubiegłego roku.

- Jest to dość spory gmach. Dużo czasu zajmuje samo zgromadzenie potrzebnych fotografii, planów i ich analiza, a jeszcze więcej wykonanie samego modelu i jego oteksturowanie. Te modele powstają tylko w czasie wolnym od pracy, póki co zupełnie społecznie więc niestety praca idzie bardzo powoli, musicie też nam Państwo wybaczyć wszelkie niedoskonałości i nieścisłości - mówi pan Bartosz. - Mocno nad tym ubolewam, bo wielkim marzeniem jest kiedyś przejść się po przedwojennym Starym Mieście, od placu Żołnierza po ulice Wyszyńskiego i nadodrzańskie bulwary, żeby to odczucie dawało maksymalnie dużo imersji i było rzeczywistą rekonstrukcją a nie tylko fantazją historyczną. Jak powiem, że zamierzamy zbudować wehikuł czasu :) - to myślę, że każdy uwierzy, że to karkołomne zadanie zwłaszcza w tak małym zespole - pamiętajmy, że takie projekty na ogół jeśli w ogóle powstają, to mają za sobą kilkusettysięczny budżet, duży zespół ekspertów, grafików i programistów. My nie możemy na to liczyć.

Litografia przedstawiająca teatr z 1857 roku.

Teatr Miejski w Szczecinie. Zobacz, jak wyglądał ten wyjątko...

Docelowym etapem projektu Stettin 3d - jest właśnie wirtualny spacer z użyciem nowoczesnego silnika graficznego Unreal, w pełnym trójwymiarze, np. przy pomocy gogli VR, oczami mieszkańca Szczecina w latach 30-tych będziemy mogli ujrzeć miasto tak jak wyglądało na krótko przed swoim zburzeniem.

- Oczywiście odtworzenie całej starówki w pełnym detalu jest utopią, dlatego wytypowaliśmy obszar placu Żołnierza i Hołdu Pruskiego i można powiedzieć, że ponad 50 procent potrzebnej zawartości jest już wykonane - dodaje autor.

Historia Teatru Miejskiego

Wznosił się przy Königsplatz 13, czyli przy obecnym placu Żołnierza Polskiego. Do niedawna w tym miejscu stał maszt Maciejewicza. Reprezentacyjny budynek Teatru Miejskiego powstał w 1849 roku. Przed jego powstaniem w Szczecinie działały głównie teatry amatorskie i wędrowne, np. scena przy Domu Żeglarza (Seglerhaus). W 1904 r. budynek rozbudowano, powstało wtedy monumentalne wejście z charakterystycznymi wieżyczkami.

W czasie nalotów dywanowych na Szczecin uszkodzone zostały górne partie budynku. Nadawał się on jednak do odbudowy. Podjęto jednak decyzję o jego wyburzeniu, którą zrealizowano w 1954 roku już po tym jak prezydentem Szczecina przestał być Piotr Zaremba.

ZOBACZ TEŻ:

Przebudowa Teatru Polskiego w Szczecinie w zimowej scenerii. ZDJĘCIA

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński