Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się trzecia edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać swoje projekty

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
To będzie już trzecia edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego realizowanego we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin. W tym roku każda szkoła ma do zagospodarowania 6 tysięcy złotych.

- To mniej niż w poprzedniej edycji, ale jak wiemy samorząd ma niższe dochody i dotknęło to również budżetu obywatelskiego. To jednak bardzo ważne przedsięwzięcie, bo otwiera młodym ludziom szanse na współdecydowanie o tym, co będzie się działo w ich szkołach - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Prezydent podkreślał, że to istotna inicjatywa, ponieważ młodzi ludzie wdrażają się we współdecydowanie o tym, co się dzieje w mieście, zaczynając od bliskiego im szkolnego otoczenia.

- To jest dobre wejście do funkcjonowania z dużym budżetem obywatelskim. Młodzi ludzie to jest ta grupa, która jest naszą nadzieją - powiedział Piotr Krzystek.

Cele i zasady Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Żeby uczniowie mogli podać swój pomysł pod głosowanie, to muszą odpowiednio wypełnić kartę projektu, która w tym roku jest bardziej szczegółowa. Zgłoszenie projektu, między innymi będzie wymagało przedstawienia dokładnego kosztorysu. Na zgłoszenie swoich projektów, grupy składające się z co najmniej 3 osób, mają czas od 24 lutego do 6 marca

- Każda szkoła ma do wykorzystania 6 tysięcy złotych. Istnieje możliwość zrealizowania więcej niż jednego projektu, jeśli zwycięski projekt nie wyczerpuje pełnej kwoty - informuje Mateusz Zajdecki, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta.

O kolejności realizacji pozostałych projektów będą decydować wyniki głosowania. Każda szkoła sama decyduje ile czasu potrwa promocja projektów. Głosowanie potrwa dwa dni od 28 do 30 marca, a ogłoszenie wyników nastąpi do 4 kwietnia. Realizacja zwycięskich projektów przewidziana jest do 24 czerwca.

W poprzednich edycjach w szkołach zrealizowano takie projekty jak: wstawienie szafek szkolnych, stworzenie stref relaksu czy siłowni pod chmurką, a także inicjatywy jak kursy i szkolenia, festyny oraz bale.

- Celem MBO jest przede wszystkim wypromowanie aktywności obywatelskiej wśród młodych ludzi, a także upowszechnienie idei samorządności. Młodzież nie jest bierna na potrzeby i umie na nie odpowiadać - tłumaczył Mateusz Zajdecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński