MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze gotowi. Żołnierze 14 ZBOT stawili się na alarm jednostkach [ZDJĘCIA]

Marcin Siemlak
Opracowanie:
Ten sprawdzianem ma potwierdzić, że Terytorialsi jako rodzaj sił zbrojnych spełniają określone normy i kryteria, a co za tym idzie są zdolni do wykonania przydzielonych im zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny
Ten sprawdzianem ma potwierdzić, że Terytorialsi jako rodzaj sił zbrojnych spełniają określone normy i kryteria, a co za tym idzie są zdolni do wykonania przydzielonych im zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny 14 ZBOT
Wszyscy zachodniopomorscy Terytorialsi zostali wezwani na ćwiczenia. Trwa certyfikacja, czyli ich „egzamin dojrzałości”. Żołnierze ćwiczą w polu, pracują sztaby, logistyka. Wszystko ocenia specjalna komisja wojskowa.

Sygnał alarmowy otrzymali wszyscy żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie, Trzebiatowie i Choszcznie, zarówno ochotnicy jak i żołnierze zawodowi - w sumie ponad tysiąc osób. To wezwanie i stawiennictwo na weekendowych ćwiczeniach to jeden z elementów certyfikacji, czyli oceny wyszkolenia zachodniopomorskiej brygady OT i całych Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie.

Ten sprawdzianem ma potwierdzić, że Terytorialsi jako rodzaj sił zbrojnych spełniają określone normy i kryteria, a co za tym idzie są zdolni do wykonania przydzielonych im zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny.

Stawili się w swoich jednostkach wcześnie rano, wyposażeni w cały sprzęt, jaki został im wydany. Pobrali broń, hełmy, kamizelki kuloodporne i wyszli na ćwiczenia. Od soboty rano żołnierze byli już na strzelnicach, gdzie ćwiczyli strzelanie z karabinków Grot, a także trenowali postawy strzeleckie. W tzw. przygodnym terenie ćwiczą poruszanie się w pododdziałach i odpieranie ataków przeciwnika, tzw. zrywanie kontaktu. Inne zadania, jakie im przydzielono to pokonywanie przeszkód w pełnym oporządzeniu, np. czołganie się z ważącą 20 kg. skrzynią z amunicją, udzielenie pomocy rannemu, jego ewakuacja, wreszcie terenoznawstwo, czyli m.in. wyznaczanie azymutu w nieznanym terenie.

Jednocześnie pracuje sztab zachodniopomorskiej brygady OT jak i poszczególnych batalionów i kompanii.

Wszystko to podlega ocenie zewnętrznej komisji, która stwierdzi m.in. jaki procent żołnierzy stawił się na natychmiastowe wezwanie do jednostek i w jakim czasie, jak żołnierze wykonali swoje zadania, czy dobrze wykonują swoje zadania sztabowcy.

Sygnał alarmowy otrzymali żołnierze nie tylko 14 ZBOT, ale także innych brygad WOT, bo certyfikacja dotyczy formacji jako całości. Jak podkreśla dowództwo WOT, dotychczas certyfikacji podlegały tylko pojedyncze jednostki wojskowe, a Wojska Obrony Terytorialnej są pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji.

- To nasz swoisty „egzamin dojrzałości” - mówi dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Sulwiński. - Znam stopień wyszkolenia i sprawność żołnierzy, ale takie ćwiczenia w skali całej brygady odbywa się po raz pierwszy. Jestem jednak przekonany, że spełniamy stawiane nam wymagania, tym bardziej że swoją przydatność zdążyliśmy już udowodnić wielokrotnie w praktyce, służąc zachodniopomorskiemu społeczeństwu pomocą w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenie na różnych poziomach potrwa do końca przyszłego tygodnia, ale w poniedziałek żołnierze - ochotnicy wrócą już do swoich cywilnych zajęć - do pracy czy do nauki.

Dowództwo 14 ZBOT liczy na to, że pozytywna ocenia ćwiczenia wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie służbą w szeregach zachodniopomorskich Terytorialsów. W czasie nadchodzących wakacji aż dwa razy odbędą się „Wakacje z WOT”, czyli szkolenie chętnych, by zostać żołnierzami OT. Jest ono adresowane do każdego, kto ukończył 18 lat, jest polskim obywatelem i nie był karany. Te 16-dniowie szkolenia, z których pierwsze rozpocznie się jeszcze w czerwcu, a drugie w sierpniu zakończą się złożeniem przysięgi wojskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński