MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapalenie oskrzeli – objawy to nie tylko kaszel i zmęczenie. Jak rozpoznać ostre zapalenie oskrzeli? Leczenie może potrwać kilka tygodni

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 7 lat
Mokry kaszel i przewlekłe zmęczenie to symptomy, które mogą wskazywać na zapalenie oskrzeli. Na początku ciężko odróżnić je od zwykłego przeziębienia, jeśli jednak objawy utrzymują się zbyt długo, może to świadczyć o tym, że doszło do poważniejszego zachorowania. Zobacz, jak rozpoznać zapalenie oskrzeli po objawach.

Spis treści

Objawy zapalenia oskrzeli – na co należy zwrócić uwagę?

O zapaleniu oskrzelu mówimy, kiedy górne drogi oddechowe, czyli tchawica i oskrzela zostaną podrażnione, najczęściej w wyniku infekcji, rozpulchnią się i wypełnią śluzem, powodując uporczywy kaszel.

Zapalenie oskrzeli nie powinno być bagatelizowane. Nieleczone może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. do rozwoju groźnego zapalenia płuc.
Zapalenie oskrzeli nie powinno być bagatelizowane. Nieleczone może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. do rozwoju groźnego zapalenia płuc. Liubomyr Vorona / GettyImages

Najczęstsze objawy zapalenia oskrzeli, zobaczysz w naszej galerii

Zapalenie oskrzeli może dawać objawy podobne przeziębienia, jeśli jednak nie ustępują one w ciągu około tygodnia, może to wskazywać właśnie na ostre zapalenie górnych dróg oddechowych. To, co powinno wzbudzić nasz niepokój i skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza to:

  • objawy utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie,
  • kaszel uniemożliwiający zasypianie,
  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • odkrztuszanie dużych ilości zabarwionego śluzu,
  • krew w odkasływanym śluzie,
  • duszności lub świszczący oddech.

Leczenie zapalenia oskrzeli o podłożu wirusowym i bakteryjnym

Ostre zapalenie oskrzeli jest zazwyczaj spowodowane infekcją wirusową i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Wirusowe zapalenie oskrzeli należy do najczęstszych – odpowiada za 95 proc. zachorowań i jest spowodowane przez te same wirusy, które wywołują grypę, przeziębienie i RSV, w tym adenowirusy, rinowirusy i koronawirusy.

Leczy się je zwykle objawowo. Jeśli jednak u pacjenta potwierdzono wcześniej grypę, a objawy pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch dni, lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, aby skrócić czas choroby.

U osób, które mają problemy z oddychaniem, mogą zostać włączone leki rozszerzające oskrzela, które pomogą udrożnić drogi oddechowe. W niektórych przypadkach podawane są również kortykosteroidy oraz inne leki przeciwzapalne, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.

Lekarz może także zlecić przyjmowanie leków przeciwkaszlowych, dostępnych bez recepty lub na receptę, np. zawierających substancje czynne, takie jak dekstrometorfan czy benzonatat.

Bakteryjne zapalenie oskrzeli występuje bardzo rzadko, wywoływane jest przez bakterie Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumonia i Chlamydia pneumonia. Leczy się je objawowo oraz przez podanie odpowiednio dobranego antybiotyku.

W przypadku obydwu rodzajów zapalenia oskrzeli zalecane jest:

  • picie dużej ilości wody – 8 do 12 szklanek dziennie, aby rozrzedzić zalegający śluz i ułatwić jego odkrztuszanie,
  • dużo odpoczynku, który sprzyja regeneracji organizmu i powrocie do zdrowia,
  • dbanie o czyste i dobrze nawilżone powietrze w domu,
  • branie ciepłych kąpieli, które pomagają rozrzedzić śluz w oskrzelach.

Zobacz objawy zapalenia oskrzeli

Uzupełnij domową apteczkę

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zapalenie oskrzeli – objawy to nie tylko kaszel i zmęczenie. Jak rozpoznać ostre zapalenie oskrzeli? Leczenie może potrwać kilka tygodni - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński