Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Książąt Pomorskich zmieni swój wygląd (zobacz wideo)

Marek Rudnicki [email protected]
Gości witać będzie siedzący na krześle książę Jerzy I, najstarszy syn księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, córki króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Obok jego żona, księżna Amelia, córką palatyna reńskiego Filipa Witelsbacha i Małgorzaty Bawarskiej. Na zdjęciu przymiarka do przyszłej aranżacji sali. Opowiada o niej Roman Biłas, wicedyrektor Zamku.
Gości witać będzie siedzący na krześle książę Jerzy I, najstarszy syn księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, córki króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Obok jego żona, księżna Amelia, córką palatyna reńskiego Filipa Witelsbacha i Małgorzaty Bawarskiej. Na zdjęciu przymiarka do przyszłej aranżacji sali. Opowiada o niej Roman Biłas, wicedyrektor Zamku. Fot. Andrzej Szkocki
Szczecinianie i turyści będą mogli oglądać dwie sale urządzone w stylu sprzed kilkuset lat. Po wielu latach Zamkowi Książąt Pomorskich w Szczecinie zostanie przywrócony wygląd z okresu Gryfitów.

Na początek odnowione zostaną sale Jerzego I (obecna Barnima) i jego żony Amelii (obecna Mirosławy). Po rozstrzygnięciu przetargu, co nastąpi w lutym, wykonawca rozpocznie prace. A już w czerwcu szczecinianie i turyści będą mogli oglądać dwie sale urządzone w stylu, w jakim żyli dawni władcy tych ziem.
- Znikną żeliwne grzejniki, a pod podłogą ułożone zostanie ogrzewanie elektryczne - opowiada Roman Biłas, wicedyrektor zamku. - Zamiast obecnych płytek podłogę zdobić będą robione ręcznie, wypalane sześciokąty z gliny o postarzonej powierzchni. Takie, jakie były tu za Gryfitów.

Znikną również obecne tynki ścian i sklepień. Na ich miejscu pojawi się warstwa z tynku renowacyjnego o fakturze podobnej do epoki renesansu. Zmianie ulegną również okna. Drewniane ramy zostaną oczyszczone, a części zniszczone wymienione. Szkło zostanie zastąpione szybą zespoloną, ale by zachować historyczny rys, w ościeżach okiennych od wewnątrz pojawią się skrzydła dekoracyjne. Szklenie okien będzie wykonane ze szkła gomółkowego, sześciokątnego, łączonego taśmami ołowianymi.

- Zamontujemy do nich mosiężne, stylizowane okucia - pokazuje plany dyrektor. - Obecny parapet okienny zniknie, a na jego miejscu pojawi się drewniany dębowy, zintegrowany z drewnianą zabudową podokienną.

Wejścia do dwóch sal nikt nie pozna. Zdobione drzwi zrobione będą z dębu, a portale ościeżnic z białego piaskowca.

Dyrektor Biłas przed rokiem skompletował zespół, który opracował modernizację całego skrzydła. W pracach brali udział Janina Kochanowska, ekspert w sprawach historii Pomorza, architekt Janusz Nekanda-Trepka oraz specjaliści zamku, Renata Zdero i Mirosława Kontny-Giedrys.

Zamek szczeciński ubogi jest w muzealne sprzęty i przedmioty. Po wymarciu dynastii Gryfitów bogate wyposażenie zamku ograbili z cennych mebli, obrazów, tkanin i naczyń najpierw Szwedzi, a później Prusacy.

Kilka tysięcy eksponatów do odrestaurowanych w przyszłości sal pożyczono na 5 i 10 lat ze Słupska. Warunkiem było ich odnowienie przez zamkowych specjalistów. Obie sale będą dzięki temu bogato wyposażone w naczynia z epoki i meble. Przykładowo w sali Jerzego zobaczymy meble i naczynia z okresu Gryfitów, a także gablotę z gobelinem i obrazy członków rodziny. Szkoda tylko, że pieniędzy na renowację prastarego piastowskiego zamku starczy jedynie na dwie sale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński