Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyło się głosowanie w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Prawie 30 tysięcy mieszkańców oddało głosy

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów.
Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów. Fot. archiwum GS24
We wtorek w południe zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na oficjalne wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ponieważ sprawdzone i wprowadzone do systemu muszą być głosy oddane w formie papierowej. Na głosowanie zdecydowało się prawie 30 tysięcy mieszkańców Szczecina.

W tym roku szczecinianie mogli wybierać spośród 153 zgłoszonych projektów. Łączna pula, jaka została zaplanowana na realizację zwycięskich zadań, to 17 520 000 zł. Z elektronicznej formy głosowania skorzystało ponad 26 tysięcy mieszkańców Szczecina, co jest o trzy tysiące lepszym wynikiem niż w roku ubiegłym. Na oddanie głosów za pomocą papierowych kart zdecydowało się prawie trzy tysiące osób. Na ogłoszenie oficjalnych wyników przyjdzie nam chwilę poczekać.

- Wszystkie głosy oddane w formie papierowej musimy wprowadzić ręcznie do systemu - tłumaczy Sylwia Cyza - Słomska z urzędu miasta.

Projektodawcy czekają na efekty swojej pracy

39 projektów ogólnomiejskich i 114 lokalnych walczyło w tym roku o względy mieszkańców Szczecina. Duża konkurencja powodowała, że projektodawcy w ostatnich tygodniach mieli ręce pełne roboty. Musieli intensywnie promować swoje inicjatywy i przekonywać do nich szczecinian.

- Promocja projektów SBO odbywała się zarówno w internecie, jak i bezpośrednio. Mimo grudniowej pogody do skrzynek pocztowych mieszkańców Gumieniec i Pomorzan trafiło kilkanaście tysięcy ulotek z informacją o projektach i instrukcją jak głosować. Ponadto, przy współpracy lokalnych spółdzielni mieszkaniowych i szkół, na terenie osiedla można było rozwiesić plakaty związane z SBO. Oczywiście do głosowania zachęcałem też osobiście, spotykając się z ludźmi na osiedlowych drogach i uliczkach - podsumowuje swoje działania Stanisław Kaup, lokalny społecznik i autor kilku projektów w SBO 2023.

Wydaje się, że frekwencja wśród głosujących może okazać się wyższa niż w ubiegłym roku. Okazuje się jednak, że zachęcanie mieszkańców do głosowania nie zawsze było łatwym zadaniem, a niektórzy zrazili się do inicjatywy SBO.

- Były osoby, które w bezpośrednim kontakcie mówiły, że ich głosowanie nie interesuje. Jednak była to mniejszość, z której i tak część osób dało się ostatecznie przekonać do oddania głosu na projekty z ich okolicy. Zauważyłem natomiast w komentarzach pod postami związanymi z SBO, że ludzie czują już do tego niechęć. Wynika ona z długiego nierealizowania zwycięskich projektów lub dużych opóźnień w ich budowie. Ludzie przez to nie czują sprawczości i mają wrażenie, że ich głosy nic nie dają, dlatego nie chcą poświęcać swojego czasu na głosowanie - tłumaczy Stanisław Kaup.

Szczecinianie przez internet oddali łącznie 123 695 głosów. Na projekty ogólnomiejskie oddano 51 275 głosów, a wśród obszarów lokalnych najaktywniejsi w głosowaniu okazali się mieszkańcy Gumieniec, którzy oddali prawie 9 tysięcy głosów. Najmniejsze zainteresowanie głosowaniem na projekty lokalne wykazali mieszkańcy Centrum i Śródmieścia.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński