Zakończenie prac archeologicznych w Mierzynie. Znaleziono chaty i lodówki z okresu neolitu

Radosław Jankowski
Jamy gospodarcze są pozostałościami po chatach naszych przodków. - W tych pomieszczeniach przetrzymywali narzędzia i żywność - tłumaczy Marcin Dziewanowski z działu archeologii w Muzeum Narodowym w Szczecinie. - Znaleźliśmy tu mnóstwo naczyń i kości zwierząt.
Jamy gospodarcze są pozostałościami po chatach naszych przodków. - W tych pomieszczeniach przetrzymywali narzędzia i żywność - tłumaczy Marcin Dziewanowski z działu archeologii w Muzeum Narodowym w Szczecinie. - Znaleźliśmy tu mnóstwo naczyń i kości zwierząt. Fot. Archiwum / Marcin Bielecki
Udostępnij:
- Nigdy wcześniej nie prowadzono tu takich badań - mówiła dr Agnieszka Matuszewska z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, koordynatorka prac wykopaliskowych, kiedy rozmawialiśmy z nią w sierpniu. - Mierzyn spełnił nasze oczekiwania. Gdzie nie wbijemy łopaty, tam coś znajdujemy.

Rzeczywiście, teraz zakończono prace archeologiczne, a podczas wykopalisk odkryto chaty z okresu neolitu, neolityczną lodówkę oraz pozostałości palenisk.

Archeolodzy przebadali niemal 10 arów terenu. Obszar Mierzyna jest objęty ochroną konserwatorską.

Badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Uniwersytetu Szczecińskiego. Osada, na którą natrafiono w Mierzynie liczy ponad 6500 lat.

Zobacz też: Mierzyn: Znaleźli kilkaset prehistorycznych eksponatów

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia archeolodzy znaleźli ponad 500 krzemiennych narzędzi, glinianych naczyń, ozdób i kamienne dłuto, które pochodzą z okresu wczesnego neolitu. Niektóre znaleziska zostały wykonane z surowców pochodzących z południa Polski. Odkryto także liczący osiemdziesiąt metrów rów odwadniający, dawne paleniska i pozostałości po dwóch chatach mieszkalnych.

- Wszystkie znaleziska są bardzo cenne i mają walory wystawiennicze - mówi dr Matuszewska. - Docelowo wszystkie trafią do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wszystkie eksponaty zostaną dokładnie zbadane. W przeciągu trzech miesięcy ma powstać opracowanie, które trafi do konserwatora zabytków. Następnie wykopaliska zostaną zaprezentowane mieszkańcom w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Nastąpi to jednak dopiero w przyszłym roku. Wcześniej narzędzia i naczynia będzie można zobaczyć na zdjęciach, w folderach i na plakatach. Archeolodzy przy współpracy z gminą Dobra planują także utworzenie specjalnego historycznego seminarium, podczas którego będzie można obejrzeć wystawę przedmiotów znalezionych na terenie Mierzyna. Data i miejsce spotkania zostaną ustalone po zakończeniu prac wykopaliskowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysiek z Arkansas
O, to w tamtych czasach byly juz lodowki?. To lepiej niz dzisiaj albowiem w naszych czasach nie wszyscy maja lodowke.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie