Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zakończenie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. 15 grudnia system osiągnie zdolność operacyjną

OPRAC.:
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wideo
od 16 lat
Tarcza antyrakietowa w Redzikowie koło Słupska jest właściwie gotowa. Strona amerykańska podała, że system osiągnie zdolność operacyjną 15 grudnia.

O aktualnym statusie tarczy antyrakietowej w Redzikowie poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie wygłoszonym 11 grudnia.

- Amerykanie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Armia Polska musi rosnąć w siłę; tylko silna Rzeczpospolita ma rację bytu - dodał.

- W polityce międzynarodowej o sile państwa, obok gospodarki, obok sprawnego zarządzania finansami publicznymi, świadczy również silna armia. 300-tysięczna armia świetnie uzbrojona, silny polski przemysł zbrojeniowy, 4 proc. PKB na wojsko polskie - to fundamenty naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności" - powiedział premier.

Przypomniał, że w Polsce jest ponad 10 tys. wojsk amerykańskich.

Jak dodał, w ostatnich tygodniach Polska „wywalczyła” na Radzie UE, to, o co starała się od 3-4 lat.

- A mianowicie wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego - powiedział premier. Ocenił, że "to bardzo ważna sprawa.

Jak podkreślał Morawiecki, armia polska musi rosnąć w siłę.

-Nasze wydatki na wojsko już teraz sięgają około 4 proc. PKB. Wynika z tego, że gdyby odjąć od naszego deficytu budżetowego, to byłby on mniejszy niż 1 proc., nieco powyżej zera. To jeden z niższych deficytów, jeśli nie najniższy w UE, odejmując wydatki na armię - powiedział szef rządu.

Przypomnijmy, że budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie rozpoczęto w 2016 roku. Pierwotnie planowano, że ma zostać ukończona w 2018 r. Jej ukończenie zostało jednak opóźnione z powodu kłopotów z wydajnością wykonawców prac budowlanych, a także w związku z pandemią COVID-19.

Tarcza antyrakietowa to system obrony sił amerykańskich w Europie i sojuszników w NATO przed irańskimi rakietami balistycznymi. Program powstał w USA w 2009 r. podczas prezydentury Baracka Obamy.

Kluczowym elementem tarczy antyrakietowej w Redzikowie jest jest radar oraz system Aegis Ashore. To lądowa wersja systemu przetransferowanego na ląd z okrętów US Navy. Za jego pomocą amerykańska marynarka strącała już samoloty, a nawet satelity.

Radar, który jest oczami tarczy, zamontowano na szczycie przypominającego nadbudówkę okrętu. Urządzenie ma pole widzenia 360 stopni i jest zdolne do ciągłego i niezawodnego funkcjonowania przez 24 godziny przez cały rok.

Na terenie bazy zostaną zainstalowane pociski z rodziny SM-3, zdolne do strącania rakiet balistycznych. W sumie tarcza w Redzikowie ma być uzbrojona w 21 tego typu antyrakiet, które będą odpalane z trzech kontenerowych wyrzutni rodziny MK 41.

Załoga bazy w Redzikowie liczy 130 amerykańskich marynarzy i żołnierzy.

Baza w Polsce to druga tego typu instalacja w Europie. Od 2018 roku US Navy obsługuje już siostrzaną instalację w Deveselu w Rumunii. Tamtejsza instalacja tak samo, jak Redzikowo, ma bronić Europy, NATO i terytorium Stanów Zjednoczonych przed atakiem balistycznym z Iranu.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakończenie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. 15 grudnia system osiągnie zdolność operacyjną - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński