MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakładasz fotowoltaikę? Sprawdź, kiedy będziesz potrzebował pozwolenia. „Są wyjątki, o których należy pamiętać"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne to skuteczny sposób na oszczędności i niezależność energetyczną gospodarstw domowych i małych firm.
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne to skuteczny sposób na oszczędności i niezależność energetyczną gospodarstw domowych i małych firm. Mariusz Kapala/ Polska Press
W Polsce liczba mikroinstalacji o mocy do 50 kW przekroczyła w 2022 roku milion. Popularyzacji takich inwestycji sprzyjają przepisy, które w wielu przypadkach nie wymagają od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. – Instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 50 kW co do zasady nie wymagają ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia inwestycji. Obowiązują tu jednak pewne wyjątki – wskazuje adwokat Piotr Proniewski.

Spis treści

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy szukają sposobu na niezależność energetyczną i oszczędności. Coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych.

– Nowe technologie do zarządzania fotowoltaiką czy efektywne falowniki pozwalają optymalnie wykorzystać pozyskaną energię i tym samym jak najlepiej zarządzać budżetem. Im skrupulatniejsze przygotowanie do inwestycji – także pod kątem prawnym, tym większe zyski, ale też spokój właścicieli domów i firm. Warto zatem poświęcić czas na poznanie przepisów – wskazuje Mariusz Jackiewicz, Solplanet.

Ponad milion mikroinstalacji w Polsce

Prosument, czyli osoba lub podmiot, który jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, korzysta z mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Panele fotowoltaiczne w takim modelu zamieszczane są na dachach domów lub na gruncie obok budynku. Oba rozwiązania mają swoje dobre strony.

Mikroinstalacji na dachach lub gruncie mamy już w Polsce ponad milion. Pomimo tego, że ich liczba sukcesywnie rośnie, wymagania dotyczące ich instalowania i eksploatacji nie doczekały się do tej pory jednej regulacji prawnej. Jak wyjaśniają eksperci, obecnie rozproszone są w kilku aktach prawnych, w tym w ustawie prawo budowlane, ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Pozwolenie na budowę a moc instalacji

Wymagania prawne dotyczące instalacji PV różnią się w zależności od ich mocy. Wartością graniczną jest tu 50 kW. Instalacje o mocy powyżej 50 kW podlegają zupełnie innym wymaganiom niż te najpowszechniejsze, prosumenckie, czyli o mocy do 50 kW. W ich przypadku formalności jest zdecydowanie mniej. Są jednak pewne wyjątki.

– Instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 50 kW co do zasady nie wymagają ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia inwestycji. Obowiązują tu jednak pewne wyjątki. Dodatkowo istnienie takiej zasady nie oznacza, że nie ma innych uwarunkowań prawnych, które należy mieć na uwadze, realizując inwestycję w taką instalację – tłumaczy Piotr Proniewski, adwokat w Kancelarii Adwokackiej Proniewski Przybyłka.

Pozwolenie na budowę przy instalacjach fotowoltaicznych o mocy poniżej 50 kW

Jak wskazują eksperci, pozwolenie na budowę jest konieczne, gdy panele będą montowane „przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków”.

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy.

Czy fotowoltaika się opłaca? Kiedy panele słoneczne zdadzą e...

– Wymóg ten wynika z art.29 ust.7 pkt.1 prawa budowlanego. Choć ustawodawca użył określenia „przy obiekcie”, co mogłoby sugerować usytuowanie instalacji poza lub obok obiektu, to całościowa interpretacja prawa budowlanego, zwłaszcza definicji użytych w ustawie, oraz cel regulacji wskazują, że chodzi tu także o instalacje realizowane na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków – podkreśla Proniewski.

Ponadto pozwolenie na budowę będzie konieczne, gdy realizacja montażu instalacji wiąże się z koniecznością takiej przebudowy obiektu, która sama w sobie w zdecydowanej większości przypadków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

– Tu zatem montaż samej instalacji jako taki nie wymaga pozwolenia, jest to jednak następstwo szerszego zakresu prac dotyczących budynku, na którym ma powstać instalacja – wyjaśnia ekspert.

Pozwolenie na budowę będzie wymagane także przy takich instalacjach, w których prace mogą być potraktowane jako przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Jak wskazano, wyjątki dotyczą jednak nie tylko pozwolenia na budowę, ale też zgłoszenia instalacji prosumenckiej jako inwestycji budowlanej. Z założenia nie trzeba go dokonywać, są jednak sytuacje, gdy zgłoszenie realizacji instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 50 kW będzie konieczne.

Instalacja wyższa niż 3 metry

– Często zdarza się, że instalacja PV jest budowana na konstrukcji nośnej, która służy do jej optymalnego posadowienia. Chodzi tu zatem o sytuację, gdy owa konstrukcja wraz z instalacją jest wyższa niż 3 metry. W takim wypadku zgłoszenie inwestycji budowlanej będzie wymagane niezależnie od tego, czy instalacja będzie realizowana na obiekcie czy bezpośrednio na gruncie – dodaje Proniewski.

Zgłoszenie jest wymagane także wtedy, gdy instalacja jest montowana na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Obszar taki obejmuje całe zespoły budowlane czy układy urbanistyczne, nawet jeśli poszczególne obiekty w ich obrębie nie są uznane za zabytki. Instalacja fotowoltaiki do 50 kW na takim terenie wiąże się z koniecznością zgłoszenia inwestycji budowlanej.

Plan zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego warto sprawdzić przez rozpoczęciem inwestycji?

Przygotowując się do realizacji prosumenckiej instalacji PV, warto pamiętać jeszcze o dwóch aspektach. Pierwszy dotyczy instalacji, których moc jest większa niż 6,5 kW. W tym przypadku wymagane jest uzgodnienie instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod kątem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienie organów Państwowej Straży Pożarnej. Wynika to z art. 29 ust.4 pkt.3 c) w zw. z art.56 ust.1 pkt.a) prawa budowlanego.

Drugi aspekt muszą wziąć pod uwagę wszyscy, którzy chcą zainwestować we własną instalację fotowoltaiczną. Instalacja taka – jak każde przedsięwzięcie budowlane – musi być zgodna z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Warto zatem zawsze przed przystąpieniem do realizacji instalacji przejrzeć taki plan i zapoznać się z jego warunkami. To tak samo ważne jak uwzględnienie aktualnych wymagań prawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakładasz fotowoltaikę? Sprawdź, kiedy będziesz potrzebował pozwolenia. „Są wyjątki, o których należy pamiętać" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński