Zajęcia SKS doskonałą inwestycją w przyszłość dziecka. Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze

Partnerem cyklu jest ORLEN
Zajęcia SKS w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze.
Zajęcia SKS w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze. Cezary Konarski
Sport to dziesiątki dyscyplin indywidualnych oraz drużynowych. Którą z nich wybrać? Z tym pytaniem pomaga zmierzyć się program Szkolnych Klubów Sportowych, które promują aktywność wśród dzieci. Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze, którą odwiedziliśmy. Tu nauczycielka wychowania fizycznego Wioletta Ziółkowska stawia m.in. na gry zespołowe.

Ruch, zabawa, aktywność, kontakt z rówieśnikami…

- Pracuję w „czternastce” od wielu lat, prowadzę zajęcia sportowe, dlatego z chęcią podjęłam się współpracy pod patronatem ORLENU – powiedziała Wioletta Ziółkowska. – Prowadzę 23-osobową grupę dzieci z klas 4-5. Są to zajęcia w grach zespołowych, m.in. piłka nożna i siatkówka. Dokładamy też elementy lekkiej atletyki.

Pani Wioletta przekonuje, że jej zajęcia cieszą się dużą popularnością:

– Dzieci bardzo chętnie przychodzą na treningi i co najważniejsze, aktywnie w nich uczestniczą. Przede wszystkim zaspokajamy potrzebę ruchu, zabawy, aktywności, kontaktu z rówieśnikami. Doskonalone są m.in. różne cechy motoryczne: szybkość, zwinność, gibkość. W tych trudnych czasach niezwykle istotne jest, żeby dzieci uczestniczyły w różnych formach aktywności, dlatego cieszę się, że chętnie przychodzą na zajęcia. Ważne jest, żeby zachęcać dzieci do ruchu, żeby oderwać je choć na chwilę od komputera, czy telefonu.

Nauka zasad fair play i radzenia sobie z porażkami

Dzieci na zajęciach SKS uczą się też m.in. takich cech, jak współpraca w grupie, odpowiedzialność za siebie i innych.

- Przyjmują różne role, które są również ważne w życiu pozasportowym – tłumaczy Wioletta Ziółkowska. - Przestrzegamy zasad fair play, by dzieci w przyszłości potrafiły współpracować i zachowywać się odpowiednio. Uczymy radzenia sobie z ewentualnymi porażkami i niepowodzeniami, co też przydaje się w życiu, bo przecież nie wszystko to, co sobie założymy, udaje nam się zrealizować.

Przygotowują do zawodów międzyszkolnych

Program SKS wspierany przez ORLEN pozwala dzieciom z SP 14 na przygotowanie do rywalizacji ze swoimi rówieśnikami z innych szkół.

- Uczestniczymy też w miejskim projekcie SKS pod patronatem zielonogórskiego MOSiR-u, dzięki któremu dzieci biorą udział w różnych zawodach międzyszkolnych. Wówczas mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w konfrontacji z innymi – mówi pani Wioletta.

Boisko lepsze niż siedzenie w ławce

Trenerka nie narzuciła swoim podopiecznym zajęć z konkretnych dyscyplin sportowych. To dzieci wybrały sobie rodzaj aktywności, postawiły głównie na futbol.

Zajęcia SKS w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze.
Zajęcia SKS w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze. Cezary Konarski

- Lubimy piłkę nożną, a na zajęciach możemy uczyć się w nią grać – twierdzi Jakub Słotwiński z klasy 4D. - Fajnie, że oprócz „wuefu” mamy możliwość chodzenia na dodatkowe zajęcia sportowe.

Inni uczniowie klasy 4D są podobnego zdania.

- Bardzo lubimy tu przychodzić. Jak jest tylko możliwość to jesteśmy za każdym razem, pani Wioletta dobrze zorganizowała zajęcia. Lubimy trenować piłkę nożną, a „wuefy” to za mało – mówi Dawid Popowicz, a Ania Litwin dodaje: - Ja też lubię grać w piłkę. Zamiast siedzenia w ławce możemy dodatkową godzinę się poruszać. To lepsze od komputera.

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku Program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko profesjonalnego, będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych sportowców, ale również młodzieżowego. W 2022 roku cała Grupa Kapitałowa ORLEN objęła programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji tego typu programów ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zajęcia SKS doskonałą inwestycją w przyszłość dziecka. Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze - Gazeta Lubuska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński