MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagęszczanie trawnika krok po kroku. Sprawdź, jak i kiedy dosiewać trawę, by był mocny i gęsty

Katarzyna Józefowicz
Trawnik przed domem niestety nie zawsze wygląda idealnie. Ale trawę można dosiać i zagęścić.
Trawnik przed domem niestety nie zawsze wygląda idealnie. Ale trawę można dosiać i zagęścić. Thirdman/pexels.com
Bywa, że trawnik nie wygląda tak dobrze, jak tego oczekujemy. Jeśli nie jest dostatecznie gęsty albo pojawiają się na nim plamy, możemy to naprawić, dosiewając trawę. Jednak trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, żeby osiągnąć pożądany efekt w postaci gęstego i pięknego trawnika. Podpowiadamy, jak i kiedy dosiewać trawę i zagęszczać trawnik.

Spis treści

Utrzymanie pięknego, zielonego trawnika przez dłuższy czas to niełatwe zadanie, gdyż murawa narażona jest na szereg zagrożeń i z wielu powodów może stracić ładny wygląd. Gdy się mocno przerzedzi lub na jej powierzchni zaczną pojawiać się puste, wyłysiałe place zasuszonej trawy, przestaje być ozdobą ogrodu, a staje się problemem. Sytuację można uratować, przeprowadzając dosiewkę trawy.

Sprawdź, dlaczego trawnik źle wygląda. Może to szkodniki lub choroba?

Jednak zanim się za to zabierzemy, powinniśmy najpierw poznać przyczynę złego stanu trawnika, bo jeśli skupimy się wyłącznie na zażegnaniu problemu, dosiana trawa w krótkim czasie może zmarnieć, zaschnąć lub w ogóle nie wzejdzie. Jeśli więc chcemy liczyć na sukces, przed zabiegiem sprawdźmy, co dzieje się z naszym trawnikiem i jaka jest przyczyna powstawania na nim plam i przebarwień. W tym celu odkopmy kawałek murawy, podnieśmy trawę i sprawdźmy, czy w podłożu nie ma szkodników takich jak rolnice, drutowce bądź pędraki. Kiedy ich nie znajdziemy, przyjrzyjmy się z bliska samej trawie, bo być może najdziemy na niej ślady chorób, z którymi trzeba będzie walczyć (np. rdza trawy). Puste place na trawniku mogą być też wynikiem nieleczonej pleśni śniegowej, która pojawia się czasem po zimie na powierzchni trawnika, na którym zalegał mokry, zbity śnieg.

Zwróć uwagę na ziemię i warunki

Dobrze jest też sprawdzić odczyn podłoża, szczególnie jeśli na trawniku widoczne są kolonie mchów (np. przy pomocy pH metru lub nawet zwykłego papierka lakmusowego), bo w glebie o zbyt wysokim lub zbyt niskim odczynie pH, trawa też nie będzie dobrze rosła.

Przyjrzyjmy się również całemu trawnikowi, bo jeśli trawa wygląda blado i jest słaba, oznacza to, że może być niedożywiona lub przesuszona. Kiedy uda nam się ustalić przyczynę powstawania na powierzchni trawnika pustych placków lub wolnych przestrzeni, łatwiej unikniemy podobnej sytuacji w przyszłości, a dosiewka trawy przyniesie spodziewane rezultaty i trawnik ładnie się zagęści.

Kiedy dosiewać trawę?

Zabieg dosiewania trawy najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią, gdyż wtedy temperatury nie są zbyt wysokie, a podłoże nie jest nadmiernie przesuszone.

Przygotowanie do zagęszczania trawnika

Przed rozpoczęciem zabiegu należy odpowiednio przygotować trawnik, nisko kosząc trawę, usuwając z jej powierzchni filc, zanieczyszczenia i chwasty oraz przeprowadzając wertykulację lub aerację (wiosna), a w razie potrzeby też piaskowanie. Jeśli przyczyną złej kondycji trawy są choroby lub szkodniki, najpierw trzeba je zwalczyć (za pomocą aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin), a dopiero później przeprowadzić dosiewkę trawy.

Trawa na dosiewki – jaką wybrać?

Kiedy już odpowiednio przygotujemy murawę, możemy rozpocząć dosiewanie trawy. Jeśli planujemy wykonać zabieg na całym trawniku w celu jego zagęszczenia, wybierzmy odpowiednią mieszankę nasion (np. trawa samozagęszczająca się, trawa renowacyjna do dosiewu lub trawa Substral Magiczna Dosiewka, zawierająca w składzie nie tylko nasiona trawy, ale też nawóz i mulcz, przydatny roślinom na starcie) i za pomocą siewnika (to proste, ręczne urządzenie) rozprowadźmy ją równomiernie po powierzchni trawnika (trawę można też rozsiewać ręcznie, ale wtedy siew nie będzie zbyt regularny, przez co efekt też może okazać się mniej zadowalający).

Pielęgnacja trawnika po dosiewce. Kiedy pierwsze koszenie?

Zaraz po wysiewie nasion, podlejmy obficie trawnik za pomocą zraszacza, systemu nawadniającego lub węża z sitkiem, aby woda dobrze wniknęła w glebę, a nasiona miały lepsze warunki do kiełkowania. Po zabiegu cały czas utrzymujmy podłoże lekko wilgotne, nie dopuszczając do jego przesuszenia lub zalania.

Przez pierwszy miesiąc starajmy się unikać użytkowania, a nawet deptania trawnika, aby dosiana trawa mogła prawidłowo się rozwiać. Kiedy trawnik już podrośnie (do ok. 6-10 cm), możemy wykonać pierwsze koszenie.

Sprawdź: Co to jest piaskowanie trawnika oraz kiedy i jak je zrobić. To proste, a poprawi stan trawy

Uzupełnianie fragmentu trawnika

Trochę inaczej powinniśmy postąpić, chcąc za pomocą dosiewki naprawić ubytki w trawniku. Wtedy musimy wytyczyć obszar, który będziemy rewitalizować, wybrać z niego resztki trawy i wierzchnią warstwę ziemi, wypełnić otwór dobrą ziemią ogrodniczą, wyrównać jej powierzchnię grabiami, wysiać trawę, a następnie ugnieść równomiernie całą powierzchnię tak, aby nasiona trawy dobrze przylegały do podłoża. Później z takimi miejscami postępuje się podobnie jak w przypadku dosiewki na całym trawniku.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zagęszczanie trawnika krok po kroku. Sprawdź, jak i kiedy dosiewać trawę, by był mocny i gęsty - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński