Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o siebie!

Anna Miszczyk
Badanie mammograficzne pozwala na wczesne wykrycie raka piersi.
Badanie mammograficzne pozwala na wczesne wykrycie raka piersi. Andrzej Szkocki
Wybierasz się do lekarza? Zapytaj go o badania profilaktyczne. To szansa, by za darmo się przebadać i uniknąć poważnych chorób.

- Badania profilaktyczne są bezpłatne, bezbolesne, niekłopotliwe i nie wymagają przygotowania. Finansuje je, ze składek osób ubezpieczonych, Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Na badania nie trzeba mieć skierowania.

Badanie cytologiczne

Gdzie szukać informacji?

O programy profilaktyczne należy pytać swojego lekarza rodzinnego. Informacje o placówkach, gdzie wykonuje się badania, otrzymamy też pod numerem tel. 091 46 45 045, na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl oraz w każdej Placówce Przyjaznej Pacjentom oznaczonej jako PPP.

Kobiety w wieku 25 - 59 lat (rocznikowo) mogą się poddać badaniu cytologicznemu w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Pobrany przez lekarza materiał cytologiczny przesyłany jest do pracowni patomorfologii, gdzie sprawdzają go lekarze wyspecjalizowani w rozpoznawaniu nieprawidłowości.

Wynik badania patomorfologicznego przekazywany jest do ginekologa, który podejmuje dalsze decyzje. W ramach tego programu, cytologię robi się za darmo raz na trzy lata.

Badanie piersi

Opinia eksperta

Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
- Każde badanie, o ile zachodzi taka potrzeba, można wykonać na zlecenie lekarza. Badanie służące diagnozie, wykonane na podstawie skierowania od lekarza, by mógł on podjąć decyzję co do dalszego postępowania wobec pacjenta, nazywane jest badaniem diagnostycznym. Koszt badań diagnostycznych mieści się w koszcie udzielonej porady, za którą płaci lekarzowi NFZ. Natomiast badania profilaktyczne finansowane są z innej puli pieniędzy, dlatego nie trzeba mieć na nie skierowania.

Do pań w wieku 50-69 lat adresowano badanie mammograficzne. Mogą je wykonać kobiety, które nie korzystały z niego w ciągu ostatnich 2 lat oraz te, którym zalecono je powtórzyć po roku.

Pacjentki z nieprawidłowym wynikiem badania z pracowni mammograficznej kierowane są na USG lub biopsję piersi. Wszystkie badania są bezbolesne.

Sprawdzą krew, ciśnienie i wagę

Kobiety i mężczyźni w wieku 35-55 lat mogą się przebadać w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). To oferta dla tych, którzy nie korzystali z tych badań w ciągu ostatnich 3 lat.

Program obejmuje przeprowadzenie wywiadu przez pielęgniarkę, wykonanie badań biochemicznych krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, określenie prawidłowej masy ciała, badanie lekarskie, ocenę poszczególnych czynników ryzyka i możliwości wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego w przyszłości, a także edukację pacjenta.

Nie tylko dla palaczy

Do kobiet i mężczyzn w wieku 40-65 lat, którzy palili lub palą papierosy, skierowano program profilaktyki przewlekłej, obturacyjnej choroby płuc (POCHP). POCHP to nowa nazwa łącząca znane schorzenia: przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc.

Program obejmuje m.in.: wypełnienie przez ubezpieczonego ankiety i bezbolesne badanie pojemności płuc, tzw. spirometrię. Na te badania mogą się zgłosić osoby, które nie poddawały się im w ciągu ostatnich 3 lat. Ale także ci, którzy nigdy nie palili, ale odczuwają dolegliwości typowe dla POCHP, tj. kaszel i duszność przy wysiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński