MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabójca narzeczonej wkrótce wychodzi na wolność. Koniec odsiadki Oscara Pistoriusa to nie koniec wyroku

Piotr Olkowicz
Piotr Olkowicz
Oscar Pistorius w sądzie w Pretorii podczas swojego procesu w połowie czerwca 2016 roku
Oscar Pistorius w sądzie w Pretorii podczas swojego procesu w połowie czerwca 2016 roku ZINYANGE AUNTONY/AFP/East News
Biegacz olimpijski po amputacji obu kończyn dolnych Oscar Pistorius dowiedział się dzisiaj, że zostanie zwolniony warunkowo 10 lat po tym, jak zastrzelił swoją dziewczynę przez drzwi toalety w swoim domu w RPA. Tamto zabójstwo wstrząsnęło światem. Wyjdzie z więzienia 5 stycznia, ale będzie stale monitorowany przez urzędników ds. zwolnień warunkowych przez pięć lat, aż do wygaśnięcia jego wyroku, poinformował Departament Więziennictwa.

Zwolnienie warunkowe Pistoriusa będzie obwarowane innymi warunkami, powiedział rzecznik Departamentu Więziennictwa Singabakho Nxumalo przed więzieniem w stolicy RPA, Pretorii.

Pistorius nie będzie mógł opuścić obszaru Pretorii, gdzie ma mieszkać, bez zgody władz. Weźmie również udział w programie dotyczącym radzenia sobie z problemami gniewu oraz w innym programie dotyczącym przemocy wobec kobiet. Będzie musiał wykonać również prace społeczne.

"Zwolnienie warunkowe nie oznacza końca wyroku. Nadal jest to część zdania. Oznacza to jedynie, że więzień zakończy karę poza zakładem karnym" – powiedział Nxumalo. "Stanie się tak, że panu Pistoriusowi zostanie przydzielony urzędnik monitorujący. Ten urzędnik będzie z nim współpracował aż do wygaśnięcia wyroku".

Nxumalo powiedział, że urzędnik monitorujący będzie musiał zostać powiadomiony o wszelkich ważnych wydarzeniach w życiu Pistoriusa, w tym o tym, czy chce się przeprowadzić lub znaleźć pracę.

"Musimy być informowani o każdym działaniu" – powiedział Nxumalo.

Pistorius nie będzie nosił bransoletki monitorującej, ponieważ nie jest to częścią procedury zwolnienia warunkowego w RPA, powiedział Nxumalo. Wyrok Pistoriusa wygaśnie 5 grudnia 2029 roku.

Decyzja o zwolnieniu warunkowym została podjęta na rozprawie w więzieniu w piątek

Pistorius, który w tym tygodniu skończył 37 lat, przebywa w więzieniu od końca 2014 roku za zabójstwo modelki Reevy Steenkamp w Walentynki 2013 roku, chociaż został zwolniony na okres aresztu domowego w 2015 roku, podczas gdy jedna z licznych apelacji w jego sprawie została rozpatrzona. Ostatecznie został uznany winnym morderstwa i skazany na 13 lat i pięć miesięcy więzienia.

Poważni przestępcy w RPA muszą odbyć co najmniej połowę kary, aby kwalifikować się do zwolnienia warunkowego, co w przypadku Pistoriusa już się stało.

Pistorius był u szczytu sławy i był jednym z najbardziej podziwianych sportowców na świecie, kiedy zabił Steenkamp. Strzelił do niej kilka razy przez dzrzwi łazienki swojej willi w Pretorii przed świtem ze swojego pistoletu kalibr 9 mm, na który miał pozwolenie.

Przesłuchanie Pistoriusa w sprawie zwolnienia warunkowego było jego drugim w ciągu ośmiu miesięcy. Został niesłusznie uznany za niekwalifikującego się do przedterminowego zwolnienia podczas pierwszej rozprawy w marcu. Było to spowodowane błędem popełnionym przez sąd apelacyjny w odniesieniu do tego, kiedy oficjalnie rozpoczął się wyrok.

Pistorius został początkowo skazany za zabójstwo – zarzut porównywalny z nieumyślnym spowodowaniem śmierci – za zabicie Steenkamp. Wyrok ten został uchylony, a on sam został skazany za morderstwo po apelacji prokuratorów. Odwołali się również od pierwotnego wyroku sześciu lat więzienia za morderstwo, a Pistorius został ostatecznie skazany na 13 lat i pięć miesięcy więzienia.

Gwiazdor zeznał podczas procesu o morderstwo, że zabił Steenkamp przez pomyłkę, kiedy strzelił cztery razy przez drzwi, myśląc, że jest niebezpiecznym intruzem ukrywającym się w jego łazience w środku nocy. Prokuratorzy argumentowali, że Steenkamp, 29-letnia modelka i gwiazda reality TV, uciekła do kabiny toaletowej podczas nocnej kłótni, a Pistorius zabił ją w ataku gniewu.

Pistorius został ostatecznie skazany za morderstwo na podstawie zasady prawnej znanej jako dolus eventualis, co oznacza, że działał z wyjątkową lekkomyślnością i powinien był wiedzieć, że ktokolwiek był za drzwiami, prawdopodobnie zostanie zabity. Można to porównać do morderstwa trzeciego stopnia.

Co Pistorius zrobi na wolności

Wydaje się, że podczas zwolnienia warunkowego Pistorius zamieszka w luksusowej rezydencji swojego wuja na bogatych przedmieściach Pretorii, gdzie przebywał podczas procesu o morderstwo.

Pistorius został najpierw wysłany do centralnego więzienia w Pretorii, cieszącego się złą sławą więzienia z czasów apartheidu. W 2016 roku został przeniesiony do miejskiego zakładu karnego Atteridgeville, skąd ma zostać zwolniony za nieco ponad miesiąc, kiedy świat zobaczy go publicznie po raz pierwszy od prawie dekady.

Tylko od czasu do czasu pojawiały się przebłyski życia Pistoriusa za kratkami. Jego ojciec powiedział, że prowadził lekcje biblijne dla współwięźniów, podczas gdy kryminolog, który z nim pracował, powiedział, że jeździł traktorem w tej części więzienia, gdzie uprawia się warzywa.

Adwokaci Pistoriusa powiedzieli, że był on "wzorowym więźniem". Zdarzały się jednak przebłyski kłopotów, w tym kłótnia Pistoriusa z innym więźniem przez więzienny telefon, w wyniku której wymagał pomocy medycznej.

Pistorius zabił Steenkamp zaledwie kilka miesięcy po tym, jak został pierwszym zawodnikiem po podwójnej amputacji, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Był także wielokrotnym mistrzem paraolimpijskim w sprincie i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w sporcie, ponieważ jako dziecko pokonał amputację obu nóg poniżej kolana, aby biegać na specjalnie zaprojektowanych ostrzach z włókna węglowego. Był przez to znany jako "Łowca androidów".

Podczas sensacyjnego procesu prokuratorzy argumentowali, że istnieje inna strona życia Pistoriusa, która wiąże się z bronią i gniewnymi konfrontacjami z innymi. Pistorius został również uznany za winnego drugiego zarzutu lekkomyślnego strzelania z broni palnej w restauracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabójca narzeczonej wkrótce wychodzi na wolność. Koniec odsiadki Oscara Pistoriusa to nie koniec wyroku - Sportowy24

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński