Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mało lekarzy wydaje karty DiLO

Anna Folkman
Anna Folkman
W styczniu miną dwa lata od wprowadzenia tzw. pakietu onkologicznego. Tym razem sprawdziliśmy jak działał w placówce przy ul. Strzałowskiej.

- Konsylia onkologiczne odbywają się w naszym szpitalu codziennie od poniedziałku do piątku. Dostępność dla pacjentów jest dobra, cała ścieżka diagnostyki i leczenia jest realizowana zgodnie z wymogami ministerstwa. Problemy, z którymi nadal się spotykamy, to wciąż niezbyt duża ilość kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego generowanych przez lekarzy POZ - zauważa lek. med. Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. - Pacjent najczęściej ma zakładaną kartę DiLO już przez specjalistę. Na konsylia zgłaszają się pacjenci kierowani z innych ośrodków, które mają z ZCO podpisaną umowę o współpracy w zakresie planowania i koordynacji leczenia onkologicznego czasem z niekompletną diagnostyką. To implikuje ponowne spotkanie pacjenta na konsylium z wynikami zaleconych badań i przez to wydłuża ścieżkę postępowania. Na bieżąco staramy się poprawiać błędy i wprowadzać korekty do naszych działań. W okresie od 1 stycznia 2015 do 30 czerwca 2016 wystawiliśmy ponad 4,5 tys. kart DiLO.

Niespełna 700 to karty wystawione przez lekarzy rodzinnych, ponad 2000 kart wystawili lekarze specjaliści w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej i lekarze z Poradni Profilaktyki, pozostałe karty zostały założone w szpitalu. Ilość kart w bieżącym półroczu to ponad 1, 5 tys., z czego rozliczona przez NFZ była połowa. Jest to spowodowane tym, że pacjenci ZCO miewają rekonsylium po zabiegu operacyjnym i uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, które może ostatecznie wpłynąć na sposób postępowania.

- Prowadzony w naszym szpitalu Breast Cancer Unit, który ma certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego narzuca nam określone standardy postępowania u pacjentek z rakiem piersi. Przewidują one konsultację chorej na każdym etapie leczenia przez specjalistów, które to mogą podwajać liczbę spotkań na konsylium. Jednakowoż działanie w ramach pakietu onkologicznego odbywa się dość płynnie - kończy Talerczyk.

Do końca czerwca tego roku w ZCO wystawiono ponad 4,5 tys. kart leczenia onkologicznego

Zobacz też: Boimy się udzialeać pierwszej pomocy? Sprawdziliśmy

Polecamy na gs24.pl:

W sobotnią noc Grey Club zaprosił szczecinian na imprezę z okazji swoich drugich urodzin. Zobaczcie fotorelację!Festiwal Młodych Talentów Szczecin. Eliminacje:

Drugie urodziny Grey Clubu. To była szalona noc! [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński