Za kulisami budowy wielkich maszyn, czyli jak powstają koła zębate, przekładnie i inne

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Przykład realizacji gryfickiej działalności PRO-NATURA.  Firma produkuje elementy, które tworzą duże maszyny, ale też zajmuje się znakowaniem laserowym czy grawerowaniem
Przykład realizacji gryfickiej działalności PRO-NATURA. Firma produkuje elementy, które tworzą duże maszyny, ale też zajmuje się znakowaniem laserowym czy grawerowaniem Pro-natura
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają koła zębate, ślimaki, rolki i inne elementy, z których tworzone są maszyny produkcyjne, a także elegancko tłoczone grawerunki na nich? My dowiedzieliśmy się nie tylko jak, ale również gdzie. Okazuje się, że to całkiem niedaleko od Szczecina, bo w Gryficach.

Na co dzień niezauważalne dla ludzkiego oka i tajemniczo brzmiące zakręty do łańcuchów płytkowych, obracarki do puszek i butelek, profile i prowadnice łańcuchowe, ślizgi czy rolki to części, które w znaczący sposób usprawniają działanie wielu firm. Bez nich nie powstałaby żadna wielka fabryka, magazyn, a mniejsze działalności funkcjonowałyby znacznie wolniej. Okazuje się, że wiele z elementów budujących maszyny produkcyjne powstaje właśnie w naszym regionie. A dokładnie w gryfickiej firmie PRO-NATURA.

Z Gryfic w świat
Działalność na polskim rynku prowadzi już od ponad 10 lat. W tym czasie nawiązała współpracę z wieloma firmami z branży przemysłowej. - Nasze produkty trafiają przeważnie na rynek polski, choć z roku na rok grono naszych klientów poszerza się o kontrahentów z zagranicy, m.in. z Niemiec, Danii czy Belgii - mówi Kamila Woźnicka, PRO-NATURA. - Nasza działalność ciągle ewoluuje. To dynamiczny proces, który odbywa się równolegle w trzech sektorach produkcji - projektowaniu i produkcji linii transportujących i przenośników, produkcji części do maszyn na obrabiarkach numerycznych i CNC oraz usługach laserowych, czyli znakowaniu, grawerowaniu i wypalaniu.

Głównym nurtem działalności PRO-NATUR-y jest produkcja oraz obróbka części i podzespołów z brązu, aluminium, metalu oraz tworzyw sztucznych. Materiały używane do produkcji to między innymi: polietylen, poliamid, polipropylen, tekstolit, poliacetal, PEEK czy teflon.

Jak to działa?
- Produkowane elementy są realizowane na podstawie rysunków oraz wzorów nadesłanych przez klienta drogą mailową lub kurierem - zdradza Kamila Woźnicka. - Możemy również wykonać pomiary na miejscu. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych wyrobów, profesjonalną obsługę oraz szybkie terminy realizacji przy zachowaniu konkurencyjnych cen.

Nie tylko elementy maszyn
W ofercie firmy można również znaleźć siatki transportowe, taśmy modułowe, pasy napędowe, łańcuchy płytkowe, rolkowe i ogniwowe oraz wiele innych solidnie wykonanych produktów. Na miejscu wykonywane są również pokrycia dachowe z tworzywa sztucznego. Mowa o płytach trapezowych, kanalikowych czy poliwęglanowych.

Na potrzeby klienta, wyginane jest też PLEXI służące jako osłony sklepowe np. do pieczywa, wędlin czy maszyn.

- Naszym klientom oferujemy profesjonalne doradztwo w kwestii zagadnień technicznych, a także doboru półfabrykatów z tworzyw sztucznych takich jak: wałki, płyty, tuleje - dodaje Kamila Woźnicka. -W naszej ofercie można też znaleźć usługi znakowania laserowego i grawerowania na takich materiałach jak np. szkła akrylowe, szkło zwykłe, sklejka, guma, laminat, papier, drewno, skóra, ceramika czy pianka. Najlepiej jednak skontaktować się z nami i przekonać o wszystkim samemu.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: Za kulisami budowy wielkich maszyn, czyli jak powstają koła zębate, przekładnie i inne - Głos Koszaliński

Dodaj ogłoszenie