Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXII Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przez całą niedzielę w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. Wieniawskiego w Szczecinie, wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
Przez całą niedzielę w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. Wieniawskiego w Szczecinie, wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia archiwum
Przez całą niedzielę w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. Wieniawskiego w Szczecinie, wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia edukacyjne uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób wierni włączyli się w budowę "Żywego pomnika" św. Jana Pawła II.

Część wolontariuszy zbierała pieniądze dla uzdolnionej młodzieży w kościele, przed nabożeństwem i po każdej mszy świętej. Inni czekali przy specjalnie przygotowanym stoliku przed sklepikiem.

- Wierni przychodzą - przyznaje jeden z wolontariuszy. - I dzielą się pieniędzmi z potrzebującymi.

Podobne zbiórki odbywają się w parafiach w całej Polsce.

Co roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru ks. kardynała Karola Wojtyły na papieża, w całym kraju oraz w środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. Polacy gromadzą się na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach i konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Tydzień wcześniej we wszystkich parafiach odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia.

Zgodnie z tradycją, każdy Dzień Papieski ma swoje hasło podkreślające konkretny obszar papieskiego nauczania - jest głównym tematem wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Obchodom bowiem towarzyszą zwykle konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe itp. W tym roku Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II - Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Jan Paweł II nauczał, że życie "jest święte i ma niezbywalną godność na wszystkich swoich etapach i we wszystkich fazach. Jest warte przeżycia i nigdy się nie skończy, ponieważ Jezus Chrystus poprzez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie przeprowadza nas do życia wiecznego".

Ustanowienie Dnia Papieskiego w Polsce jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. To dlatego organizowana jest tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie bierze udział blisko 100 tysięcy wolontariuszy - w ten sposób każdy (zbierający fundusze oraz darczyńcy) włącza się w budowę "Żywego pomnika" św. Jana Pawła II - tak nazywani są stypendyści Fundacji.

W zbiórkę pieniędzy włączają się m.in. wierni, harcerze, ministranci, artyści oraz sami stypendyści. Fundację wspiera Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego, w którego skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i duszpasterstw z całego kraju.

Jednym z elementów obchodów Dnia Papieskiego są również przykościelne zbiórki pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny, pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla blisko 2 tys. stypendystów, w tym 50 osób z Ukrainy. Aby kontynuować program co roku trzeba zebrać około 13 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński