Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o rodzinie Ulmów, którzy ratowali Żydów i oddali życie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.
Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. Andrzej Szkocki
Do połowy października na placu przy Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów z Markowej.

- Wystawa składa się z 20 plansz i opowiada o historii Ulmów - rodziny, której 10 września odbędzie się uroczystość beatyfikacji. Po raz pierwszy mamy możliwość zaprezentowania wystawy w Szczecinie, później postaramy się zaprezentować ekspozycję w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego, żeby dotrzeć z tym wyjątkowym świadectwem osób, które potrafiły oddać życie za współobywateli narodowości żydowskiej. Trzeba pamiętać o Józefie i Wiktorii, i ich szóstce dzieci, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN.

Na wystawie są prezentowane między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej, czyli wsi w powiecie łańcuckim, gdzie mieszkali Ulmowie. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.

Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Zginęło wówczas 17 osób Polaków i Żydów. Jedyną "winą" Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną "winą" ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady.

13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich w 2010 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński