MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypłata 500 plus. Komu przysługuje, gdy rodzice się rozwiedli?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W pierwszej dobie szczecinianie złożyli niemal 5200 wniosków w ramach programu "Rodzina 500 plus" oraz niemal 2400 w ramach programu "Dobry Start".

Komu należy się 500 plus, gdy rodzice dziecka się rozwiedli?

- W przypadku rozwiedzionych rodziców świadczenie przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu jest dziecko - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy Szczecińskiego Centrum Świadczeń. - Jeśli rodzice mają postanowienie sądu świadczące o rozwodzie i ustanowieniu opieki nad dzieckiem przy jednym z rodziców, warto dołączyć je do wniosku. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której o świadczenie w tym samym momencie ubiegają się dwie osoby.

ZOBACZ TEŻ:

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców w porównywalnych i powtarzających się okresach świadczenie może być przyznane w połowie dla każdego z rodziców, tj. co do zasady 250 zł miesięcznie.

Do wniosku należy wtedy dołączyć orzeczenie sądu.

Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

Opieka w weekendy nie jest w rozumieniu przepisów opieką naprzemienną.

Jeśli sąd ustanowił zamieszkiwanie dziecka przy jednym z rodziców, a drugiemu opiekę nad dzieckiem w weekendy, świadczenie przyznawane jest temu rodzicowi, z którym dziecko zamieszkuje.

ZOBACZ TEŻ:

- Pomimo uproszczenia przepisów i wniosków oraz braku konieczności badania sytuacji dochodowej podczas przyznawania świadczenia warto, aby rodzice rozwiedzeni posiadający sądowe dokumenty ustalające kwestie opieki dołączyli je do wniosku - podkreśla Maciej Homis. - Przede wszystkim po to, aby uniknąć wątpliwości w trakcie przyznawania świadczenia.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński