MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus - nowe zasady. Jak złożyć wniosek online? Kiedy wypłaty 500+ w Szczecinie?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jak złożyć wniosek o 500 plus w Szczecinie?
Jak złożyć wniosek o 500 plus w Szczecinie?
500 plus - nowe zasady: Od 1 lipca będzie można elektronicznie złożyć wniosek w ramach programu Rodzina 500 + na nowych zasadach. Świadczenie 500 plus obejmie każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziny.

500 plus. Nowe zasady

- Najważniejszą i największą zmianą jest zniesienie kryterium dochodowego - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy

Szczecińskiego Centrum Świadczeń. - Z programu będą mogli skorzystać bez ograniczeń rodzice jedynaków oraz rodziny z dziećmi, których dochód nie uprawniał wcześniej do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko.

Obecnie w Szczecinie ze świadczenia korzysta ok. 20 tysięcy rodzin. Co miesiąc na rzecz ok. 27 tysięcy dzieci wypłacane jest niemal 14 milionów złotych.

- Po zmianach w programie 500 plus szacujemy, że do pobierania świadczenia uprawionych będzie ok. 35-40 tysięcy rodzin - twierdzi Homis.

500 plus. Jak złożyć wniosek elektroniczny?

Od 1 lipca przyjmowane będą wnioski 500 plus w formie elektronicznej. Wypełnienie wniosku zajmuje teraz dosłownie kilka minut.

Rodzic będzie musiał wpisać w nim tylko podstawowe dane – swoje oraz dzieci, zaznaczyć odpowiednie oświadczenia, podać numer konta.

- Zachęcamy wszystkich uprawnionych do złożenia wniosku o 500 plus drogą elektroniczną. Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma aplikowania o przyznanie świadczenia - dodaje Maciej Homis.

Wnioski online o 500 plus można złożyć za pośrednictwem:

  • bankowości elektronicznej;
  • portalu Emp@tia;
  • portalu PUE ZUS.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: 500 plus na każde dziecko. Bez kryterium dochodowego

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września świadczenie na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają „500+”), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

Tradycyjne, papierowe wnioski o 500 plus będą przyjmowane miesiąc później – od 1 sierpnia. Będzie można je złożyć osobiście w trzech punktach na terenie miasta:

  • w głównej siedzibie SCŚ przy ul. Kadłubka 12;
  • w filii SCŚ przy ul. Kaszubskiej 30;
  • w filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla 38.

500 plus. Wypłaty świadczeń

Rodzice, którzy złożą swoje wnioski w terminie od lipca do września otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia 1 lipca.

Terminy wypłaty świadczeń będą zależały od momentu złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosków w lipcu i sierpniu -> wypłata z wyrównaniem najpóźniej do 31 października;
  • Złożenie wniosku we wrześniu -> wypłata z wyrównaniem najpóźniej do 30 listopada;
  • Złożenie wniosku po 30 września -> wypłata bez wyrównania od miesiąca złożenia wniosku (najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku).
Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

500 plus. Kiedy wypłaty

Są to graniczne terminy określone w ustawie. Szczecińskie Centrum Świadczeń zawsze stara się realizować wypłaty wcześniej, tak aby pieniądze jak najszybciej trafiły do rodzin.

- Dokładne nie wiem kiedy zaczniemy wypłacać pieniądze - dodaje Maciej Homis. - Nalezy pamiętać, że choć w tym roku wnioski są prostsze, nie potrzeba dużo danych, to jednak będzie ich sporo. Prawie dwa razy tyle - tłumaczy rzecznik. - Będziemy robić wszystko aby pieniądze do świadczeniobiorców trafiły jak najszybciej. Ale z naszej pozycji wygląda to tak, że musimy nie tylko przyjąć z systemy wniosek, ale także sporządzić listy wypłat, zatwierdzić je, wysłać pieniądze. Przypominam, że skala osób uprawnionych do pobierania świadczenia jest znacznie większa.

500 plus. Złóż wniosek drogą elektroniczną!

- Zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczna - namawia Maciej Homis. - Tym bardziej, że nie jest to bardzo skomplikowane. Nie potrzeba wpisywać dużo danych. Wystarczą dwie minuty i wniosek o 500+ można do nas wysłać. Elektronieczne wysyłanie wniosku znacznie ułatwia pracę osobom, które taki wniosek składają. Nie trzeba na przykład tracić czasu na przychodzenie do naszych siedzib.

ZOBACZ TEŻ:

Nie pokazuj się twojemu mężowi nigdy brzydką... 16 porad mał...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński